Studentet.info
Lajme : "Dera e Hapur" nė Kėndin Amerkian nė Tetovė
Kyqur 19-01-2008 4:49:44 (1463 Lexime)

Tetovė, 18 JANAR- ”Tetova sot i bashkangjitet rrjetit tė pasur tė mė tepėr se 300 kėndeve amerikane anembanė botės me qindra mijėra anėtarė.Secili prej jush qė jeni sot kėtu dhe tė gjithė ata qė tė vizitojnė atė mund tė presin shumė kėnaqėsi dhe njohuri tė reja”, tha Ambasadorja Millanoviē duke i ftuar gjithė nxėnėsitė, studentėt dhe qytetarėt e Tetovės tė premten qė tė marrin pjesė nė "derėn e hapur" tė Kėndit Amerikan nė Tetovė.

Tė enjeten edhe zyratrsiht ėshtė hapur Kėndi Amerikan nė Tetovė. I cili ofron qasje falas pėr qytetarėt e Tetovės. Ku pėrve; qasjes falas nė internet, huaimit tė librave. leximit tė revistave tė ndryshme do tė zhvillohen edhe orė debatesh nė gjuhėn angleze nga ligėjrues amerikan, do tė shfaqen filma amerkian. Ambsadorja amerikane nė Shkup, Xhilien Millovanoviq me kėtė rast tha se ky Kėndė ėshtė I treti me radhė qė themelohet nė Maqedoni. “Jemi kėtu nė 540 vjetorin e vdekjes sė Gjergj Kastriotit Skėndebeut, figurės sė madhe historike tė njohur nė gjithė botėn dhe mendoj se i pėrgjigjet rastit qė kjo ditė e pėrkujtrimit tė Skėnderbeut ėshtė edhe dita e hapjes sė kėsaj qendre kulturore.”Ky Kėnd Amerikan ėshtė i treti nė Maqedoni i dedikuar tė bashkojė njerėzit e kulturave tė ndryshme.Kėndet e tjera, nė Shkup dhe nė Manastir pranojnė nga 10 mijė vizita nė vit.Shpresoj se po aq njerėz nga tetova Gostivari dhe komunat tjera nė rajon do tė shfrytėzojnė kėndin amerikan tė ri, kėnd qė ėshtė si burim i dobishėm sidomos pėr tė mėsuar pėr shtetet e bashkuara dhe pėr tė pėrmirėsuar gjuhėn angleze”, deklaroi Millovanoviq.Sipas saj, pėrmes kėtij kėndi ofrohen njė vend ku nėpėrmjet librave dhe internetit njerėzit e tė gjitha moshave mund tė eksplorojnė dhe zbulojnė atė qė i ineterson.”Tetova sot i bashkangjitet rrjetit tė pasur tė mė tepėr se 300 kėndeve amerikane anembanė botės me qindra mijėra anėtarė.Secili prej jush qė jeni sot kėtu dhe tė gjithė ata qė tė vizitojnė atė mund tė presin shumė kėnaqėsi dhe njohuri tė reja”, tha ajo. Koordinatori i Kėndit Amerikan nė Tetovė, Gėzim Sulejmani kėtė ditė e quajtur tė ve;antė, pasi qė sipas tij tani pėr herė tė parė nė qendėr tė Tetovės zyrtarsiht vendoset dhe do tė qndrojėflamuri amerkian. “Kjo ėshtė njė ngjarje e madhe pėr qytetarėt e Tetovės dhe jo vetėm pėr qytetarėt por edhe pėr tė gjithė studentėt, arsimtarėt, profesorėt, hulumtuesit, intelektualėt dhe tė tjerėt qė jetojnė dhe qė vizitojnė Tetovėn. Misioni ynė kryesor do tė jetė tė ndėrtojmė ura tė mirėkuptimit nė mes tė popullit tė SHBA -ve Amerikės dhe qytetarėve tė Tetovės” tha koordinatori Sulejmani. Organizata rinore “Aurora”, sipas tij, ėshtė shumė faliminderuese ndaj Qeverisė Amerikane, Ministrisė sė Kulturės dhe Komunės sė Tetovės, pėr bashkėpunimin dhe pėrkrahjen. Ndėrkaq, drejtori i qendrės kulturore tė Tetovės faik Musfata tha se ky ėshtė njė sihariq i vėrtetė pėr kulturėn dhe pėr tė rrinjt tetovarė.” “Kėndi amerikan ėshtė njė sihariq i kėndshsėm pėr Tetovėn, qė ka dy universitete dhe gjashtė shkolla tė mesme, i cili ka njė armatė tė tėrė tė rrinjsh qė do tė gjejnė njė streh, do tė gjejnė literaturė tė pasur nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku do tė mėsojnė shumė cka qė ėshtė nė interes tė tyre.Ne pėrshėndesin ambasadoren pėr kėtė mbėshteteje dhe mbėshtetjen qė do tė na jap nė mbulimin e pullazit tė Pallatit tė kulturės i cili nuk ėshtė nė gjendje tė mirė.Ne larguam klubine shahut qė tė japim mundėsi kėtij kėndi pėr tė promovuar vlera”, deklaroi Mustafa.Ndėrkohė prefekti i komunės sė Tetovės Hazbi Lika tha se ky kėnd ka rėndėsi nė kėmbimin e velrave mes popujve tė Tetovės dhe atyre amerikan.” Ky ėshtė njė projekt i tretė qė po realizohet nė bashkėpunim me ambasadėn amerikanė qė unė jam si kryetar i komunės.Projekti i parė ishte Xhez koncerti, i dyti projekt ishte hapja e galerisė sė arteve dhe projekti i tretė ėshtė hapja e kėndit amerikan.Unė pėrshėndes angazhimin maksimal tė ambasadės sė amerikės qė patėn vullnet qė tė manifestojnė njė veprimtari siē ėshtė kjo sot qė ėshtė me rėndėsi se ne jemi pjesė e kėsaj ku qytetarėt e Tetovės do tė informohen pėr vlerat dhe mundėsitė e popullit amerikan dhe tė njoftojmė popullin amerikan pėr vlerat tona.Ne kemi shumė vlera dhe do tė kemi munėdėsi qė ato vlera t`ia prezantojmė popullit amerikan.”, deklaroi Lika.ndėrkohė nė "derėn e Hapur" prej orės 10 deri nė 20 tė premeten qytetarėt e Tetovės do tė mund tė marrin informacione qė u intersojnė nė lidhje me funksionimin dhe aktivitetet e programit tė kėsaj qendre gjatė muajit Janar. Ku pėrve; qasjes falas nė internet, huaimit tė librave. leximit tė revistave tė ndryshme do tė zhvillohen edhe orė debatesh nė gjuhėn angleze nga ligėjrues amerikan, do tė shfaqen filma amerkian. (S.I)

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio