Studentet.info
Lajme : Legjendat pėr simbolin e UEJL-sė
Kyqur 19-01-2008 5:03:28 (2332 Lexime)

Dilemave tė hapura pėr misionin dhe domethėnien e simbolit, nė UEJL i pėrgjigjen me sqarimin e Andreas Kleiserit, pėr tė cilin thonė se ėshtė njė njohės i mirė i rrethanave kur ėshtė vendosur simboli i UEJL-sė.”Trinitetit, nė pėrgjithėsi ka konotacion pozitiv tė kompletėsisė dhe pėrmbajtjes”, citon shėrbimi pėr informim i UEJL-sė Kleiserin, sipas tė cilit logoja e UEJL-sė simbolizon cilėsinė, transparencėn dhe zhvillimin

SHKUP, 19 JANAR - Njė temė e hapur nė forumin e faqes virtuale “studentet. info”, ku thuhet se simboli i Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė (UEJL) ėshtė identik me simbolin e Biblės sė Re tė Mbretit James, ka hapur dilema tė shumta pėr misionin e kėtij institucioni tė lartė arsimor, qė u themelua nė vitin 2001 me iniciativėn e Mak Van der Shtulit, ish- komisarit tė lartė tė OSBE-sė pėr pakica kombėtare. Nė UEJL, ku “Lajm” u drejtua pėr tė merr njė prononcim zyrtar rreth domethėnies sė simbolit qė mbajnė, transmetojnė sqarimin qė ka dhėnė Andreas Kleiser, pėr tė cilin thonė se ėshtė njė njohės i mirė i rrethanave kur ėshtė vendosur simboli i UEJL-sė.
“Sa i pėrket dizajnit tė logos, nė pėrgjithėsi, ėshtė nxjerrė nga planimetria e kampusit, pėr shembull, mėnyra se si ndėrtesat, rrugėt dhe rrugicat ishin tė vendosura. Logoja pati pėr qėllim tė inkorporojė cilėsitė (atributet) e Universitetit (i integruar, transparent dhe i hapur), si dhe tė simbolizojė zhvillimin personal tė studentėve pėrmes mėsimit (p.sh. “pema qė rritet”)”.

Nga sqarimi i Kleiserit, kuptohet se dilemat pėr shenjėn e trinishit kanė prekur edhe mė parė UEJL-nė. “Duhet pėrkujtuar se ka pasur disa spekulime lidhur me domethėnien e numrit tė petaleve nė dizajn. Sidoqoftė, nuk ka pasur asnjė domethėnie pėrfundimtare lidhur me pėrdorimin e trinitetit, sepse nė pėrgjithėsi ka konotacion pozitiv tė kompletėsisė dhe pėrmbajtjes”, transmeton shėrbimi pėr informimi i Universitetit.
Studenti Zemri Sallai, qė ka rihapur debatin pėr simbolin e UEJL-sė, por kėsaj radhė nė njė forum, tregon se si “triquetra”, qė nė latinisht do tė thotė “tre kėndesh”, ėshtė njė treshe e maskuar e numrave gjashtė, dhe njė formė grafike e 666. “Ėshtė simbol antik i “Perėndeshės sė trefishtė” Wicca, tė keltėve. Zakonisht e pėrdorur, pėr shekuj me radhė nė ikonografinė liturgjike Katolike, sė fundmi ėshtė bėrė logoja oficiale e Biblės sė Re, tė Mbretit James” shkruan Sallai, njė student i mjekėsisė nė Universitetin e Prishtinės. I vetėdijshėm pėr reagimet dhe kundėrshtitė qė do tė hasėn, ai shpjegon se kishte vendosur tė hapėn kėtė temė, pasi ka vlerėsuar se “e vėrteta e ka peshėn mė tė madhe kur e pavėrteta ėshtė shumė mė ė pėrhapur”.
Forumistėt, qė i dalin nė mbrojtje UEJL-sė, ashtu sikurse Kleiseri dhe UEJL-ja, vlerėsojnė konteksti pozitiv i “triquetras”, duke shkruar se ajo simbolizon ngritjen mentale dhe shpirtėrore tė njeriut (trupin, mendjen, shpirtin). “Triquetra”, shkruan njėri prej tyre, ėshtė simbol i perėndeshės (f) sė trefishtė: Vajzė- Nėnė- Plakė e menēur. Sipas informatave, qė sjellėn Sallai, logoja qė pėrdorėn UELJ-ja ka edhe simbolikėn e sė keqes.“Duket qė ka 60 shkallė nė ēdo kėnd tė njė trekėndėshi barabrinjės. Ēdo kėnd ėshtė ekuivalent i simbolit hebrej - Chaldee Samech – i cili ėshtė simbol i djallit dhe gjarprit”, shkruan ai, ndėrsa shpjegon se tė gjitha mund tė konfirmohen nėse nė google.com shkruhet “triquetra” dhe zgjidhet opsioni “Image”.

Nga: Laura PAPRANIKU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio