Studentet.info
Lajme : USHT-ja ndan diplomat e Farmacisė
Kyqur 22-01-2008 4:53:06 (2237 Lexime)


Tetovė, 21 janar 2008 - Universitetit Shtetėror tė Tetovės, ka ndarė solemnisht diplomat pėr studentėt qė kanė kryer studimet e Farmacisė. Me kėtė zgjidhet njėra ndėr ēėshtjet mė tė vėshtira dhe hapet rruga e studentėve tė diplomuar pėr realizim profesional.
Kjo ditė edhe njėherė dėshmon pėrkushtimin e USHT-sė, stafit drejtues dhe sidomos tė Rektorit, Prof. dr Sadi Bexheti, ndaj studentėve tė kėtij drejtimi, edhe pse shpesh ėshtė ngritur kjo temė diskutimi si njė ide e pamundshme. Kjo gjė ėshtė realizuar falė bashkėpunimit tė udhėheqėsisė sė USHT-sė, me Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės.

Nė fjalėn e rastit Rektori prof. dr. Sadi Bexheti ka thėnė se ky ėshtė rast i veēantė sepse kurorėzon njė aktivitet tė rėndėsishėm nė punėn e Universitetit, pėr strukturimin e plotė tė tij si institucion i arsimit sipėror, nė pajtim me akreditimin e plotė tė Programeve studimore nė kuadėr tė 10 Fakulteteve tė USHT-sė, ku pėrfshihet edhe Fakulteti i Shkencave tė Mjekėsisė dhe Programi studimor i Farmacisė.

“Me marrjen e diplomave tuaja do tė hapet njė rrugė e re nė jetėn tuaj, qė ta ushtroni kėtė profesion nė frymėn e dijeve tė fituara nė kėtė Universitet, dhe besojmė se bashkėpunimi i Juaj me institucionin ku i keni fituar dijet pėr profesionin e farmacisė do tė vazhdojė edhe mė tej, duke e bėrė Universitetin tė hapur dhe pjesė aktive tė procesit arsimor nė ngritjen tuaj tė mėtejshme profesionale” ka thėnė rektori Bexheti.

Me kėtė rast, ai ka falėnderuar Ministrin e arsimit dhe shkencės, z. Sulejman Rushiti, pėr pėrkrahjen e tij nė realizimin e plotė tė kėtij qėllimi. Diplomat u ndanė nga Rektori prof. dr. Sadi Bexheti, Prorektori pėr shkencė doc. dr. Agim Shabani, dhe sekretari i USHT-sė, Ali Salihi, ndėrkaq tė pranishėm kanė qenė edhe Rektori i parė i Universitetit, prof. dr. Fadil Sulejmani, dekani i Fakultetit tė Shkencave Matematiko-Naytrore, doc. dr. Havzi Memeti, profesorė e studentė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio