Studentet.info
Lajme : UP nderon Blair, Topin dhe Berishėn me ēmimin “Doktor Honoris Causa”
Kyqur 22-01-2008 12:35:53 (1507 Lexime)

PRISHTINĖ, 22 JANAR - Senati i Universitetit tė Prishtinės, vendosi njėzėri qė t’u jepet titulli “Doktor Honoris Causa”, kryetarit tė Shqipėrisė Bamir Topi, kryeministrit Sali Berisha si dhe ish kryeministrit britanik Toni Blair. Rektori i kėtij universiteti, Enver Hasani, tha se kėta njerėz kanė merita tė veēanta pėr avancimin e paqes dhe tė sigurisė.

Titulli “Doktor Honoris Causa” presidentit tė Shqipėrisė, Bamir Topi do t’i jepet tė premten nė Prishtinė. Ndėrkaq, kryeministrit Sali Berisha dhe ish kryeministrit britanik Toni Bler, do t’u jepet nė kohėn kur ata tė kenė mundėsi tė vijnė nė Kosovė apo nė rrugė diplomatike.Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani, tha se kėto personalitete i plotėsojnė kushtet pėr marrjen e kėtij ēmimi. “Secili prej tyre ka kontribut tė veēantė pėr paqen dhe sigurinė nė rajon, pėr mbėshtetjen e statusit tė Kosovės, kur ėshtė fjala pėr dy liderėt institucional shqiptarė, kurse pėr ish kryeministrin britanik pėrveē qė ka merita tė jashtėzakonshme…ai ėshtė ndėrmjetėsuesi kryesor pėr paqen nė Lindjen e Mesme”. Rektrori Hasani, shtoi se presidenti shqiptar dhe kryeministri, qė vijnė nga politika, janė njerėz tė dijes, kanė tituj shkencorė dhe janė akademikė nė Universitetin e Tiranės. Nė bazė tė memorandumit tė bashkėpunimit tė nėnshkruar ndėrmjet Fondacionit tė Kosovės pėr Shoqėri tė Hapur dhe Universitetit tė Prishtinės, senati miratoi sot, edhe inkuadrimin e dy kurseve nė planprogramet e rregullta akademike si lėndė zgjedhore, “Hyrje nė Integrimet Evropiane”, qė do t’u ligjėrohen paralelisht dy grupeve tė studentėve tė UP-sė, gjatė semestrit akademik pranveror 2008. Njėri kurs do t’u ofrohet studentėve tė Fakultetit Juridik dhe Ekonomik, ndėrsa tjetri studentėve tė Fakultetit Filozofik, Sociologjik dhe Shkencave Politike.(RTK)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio