Studentet.info
Lajme : MASH nuk njeh fituesin e postit tė Dekanit tė Infermierisė
Kyqur 25-01-2008 9:02:31 (1954 Lexime)

Tirane, 25 JANAR - Zgjedhja e dekanit tė Fakultetit tė Infermierisė quhet e pavlefshme. Ky ėshtė vendimi i Ministrisė sė Arsimit sipas sė cilės, dekani aktual, Petrit Bare ka shkelur Rregulloren, pasi e kishte konsumuar njė mandat 3-vjeēar por ka kandiduar sėrish. Ndėrsa Petrit Bare e ka mohuar nė mėnyrė kategorike akuzėn e MASH-it duke e quajtura atė thjeshtė sulm politik ndaj tij. "Vetė Rregullorja e Ministrisė sė Arsimit e thotė qė drejtuesit aktualė, tė cilėt kanė kryer njė mandat prej 3-vjetėsh, nuk duhet tė kandidojnė mė. Unė, nė fakt, si drejtues kam vetėm 2 vjet dhe 10 muaj",- thotė Bare duke shtuar se veprimi i Ministrisė sė Arsimit, ėshtė i paligjshėm dhe aspak demokratik.

Sipas tij, Infermieria para 3 vjetėsh nuk ishte fakultet, por shkollė dhe posti i tij ka qenė Drejtor e jo dekan. Ndėrsa, MASH, pretendimin e Bares e argumenton duke thėnė se posti i drejtorit dhe i dekanit ėshtė i njėjtė. E rėndėsishme ėshtė qė, edhe dekani edhe drejtori kanė post drejtuesi ndaj nuk kanė ndryshme nga njėri-tjetri",- pohojnė burime tė MASH-it. Ndėrkohė Bare e ka cilėsuar aspak normale qė Ministria e Arsimit ka marrė vendimin pėr pezullimin e tij, pikėrisht pas mė shumė se 1 muaji kur paraqiti kandidimin. "Kam paraqitur kandidaturėn pėr dekan tė Infermierisė para 1 muaji dhe papritur, Ministria e Arsimit kujtohet tani qė tė mos njohė zgjedhjet",- pohon Bare duke shtuar se nė zgjedhje ka fituar mbi 90 pėr qind tė votave.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio