Studentet.info
Lajme : Senati i Universitetit tė Tiranės vendosi tė heqė kufizimin e tė drejtės sė stud
Kyqur 26-02-2005 7:48:48 (1858 Lexime)


Tani student pėr gjithė jetėn

Studentėt do tė kenė tė drejtėn e studimit, gjatė gjithė jetės.

Tiranė, 26 SHKURT- Edhe nėse njė student, nuk arrin tė marrė tė gjitha provimet nė sezon, apo ėshtė i detyruar tė ripėrsėrisė vitin akademik pėr mė shumė se dy vjet, askush nuk ia heq mė tė drejtėn pėr t'iu rikthyer studimeve tė tij. Senati i Universitetit tė Tiranės, nė mbledhjen e fundit, vendosi qė tė shfuqizojė pikėn 15 tė rregullores, qė u hiqte tė drejtėn e shkollės sė lartė studentėve qė ngeleshin dy vjet nė stazh.
Ata do tė vazhdojnė tė quhen pėrsėritės, nė bazė tė rregullores, por mund tė pėrfundojnė shkollėn pavarėsisht nga mosha qė kanė.
VENDIMI
Sipas rektorit tė Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj dhe dekanėve tė disa fakulteteve, u propozua, nė bazė tė pėrvojave tė akumuluara gjatė viteve, qė tė hiqej kufizimi i arsimimit nė shkollat e larta. "Kur unė mora detyrėn si rektor, ky kufizim u kishte hequr tė drejtėn shumė studentėve pėr tė pėrfunduar studimet e tyre. Ne e cilėsojmė njė nen absurd dhe ndėrkohė me kompetencat e mia, qindra studentė kanė rifilluar studimet. Me abrogimin e nenit tė rregullores sė universitetit, shumė studentė tė tjerė qė kanė ndėrprerė studimet pėr arsye tė ndryshme, mund t'iu rikthehen atyre, me anėn e njė kėrkese qė duhet tė bėjnė nė dekanat", sqaroi dje pėr gazetėn "Panorama", rektori Shezai Rrokaj. Me anėn e kėtij vendimi parashikohet qė tė gjithė studentėt, tė rinisin shkollėn e lartė, vetėm duke paguar tarifėn e regjistrimit, si tė gjithė studentėt e tjerė tė viteve tė para, pra 10 mijė lekė tė reja. Vendimi merr nė konsideratė edhe pėrvojat e vendeve tė zhvilluara, duke shfuqizuar edhe afatet maksimale tė studimeve tė plota, pėr studentėt e korrespondencės apo tė sistemit part-time.

TANI VENDOS DEKANI
"E drejta e marrjes sė vendimit pėr vazhdimėsinė e studimeve tė njė studenti nė rastet e ndėrprerjeve pėr afate tė gjata kohore, do tė kalojė nga institucioni i rektorit tek institucioni i dekanit tė fakultetit pėrkatės", tha Rrokaj. Nė kėtė mėnyrė, ēdo student qė ėshtė detyruar tė emigrojė, pa pėrfunduar studimet e veta, apo tė jetė shkėputur pėr ēfarėdo lloj arsye tjetėr, ka tė drejtė t'i pėrfundojė ato nė ēdo kohė. Me kėtė kompetencė tashmė do tė veprojnė dekanėt e fakulteteve pėrkatėse.
Kjo mėnyrė, sipas rektorit Rrokaj, do tė shmangė edhe korrupsionin nė shkollat e larta, por nė bazė tė Kartės sė Bolonjės, do tė rrisė edhe autonominė e fakulteteve pėrkatėse. Ndėrkaq, kėtė iniciativė e kanė pėrshėndetur edhe universitetet e tjera nė Tiranė, si Universiteti Bujqėsor i Tiranės dhe Akademia e Arteve.


Rreth 200 studentė janė rikthyer nė shkollė

Deri tani, nė bazė tė kompetencave tė rektorit tė Universitetit tė Tiranės, rreth 200 studentė kanė mundur t'i rikthehen studimeve nė shkollat e larta tė Tiranės. Sipas rektorit tė Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, pas kėrkesave qė studentėt kanė bėrė nė dekanate, u ėshtė ridhėnė e drejta pėr tė rifilluar studimet, edhe pse e kishin braktisur shkollėn prej disa vitesh.

Nga:BRIKENA DEMIRAS
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio