Studentet.info
Lajme : BAMIR TOPI nderohet me titullin Doktor Honoris Causa ne Prishtine
Kyqur 25-01-2008 9:51:43 (1614 Lexime)


PRISHTINE, 25 JANAR - Ne fakultetin Filologjik te universitetit te Prishintes Bamir Topit ju dha titulli Honoris Causa. Kete titull presidetit shqiptar ia akordoi Universiteti i Prishtines gjate vizites qe presidetni po e kryen ne Prishtine.
Ne baze te nenit 49 senati i UP-se mori vendim . Bamir Topit i jepet titulli Dokotr Honoris Causa per atributet te jashtezakonshem dhe permanent ne zgjidhjen e statusit te Kosoves. Ne kete moment solem jame shume mirnjohes per vleresimin qe me bźte duke me dhene titullin qe nuk eshte nje titull personal por nje titull qe vjen ne vijim te bashkepunimit qe kemi pasur ne politike ne jeten e thjeshte shoqerore, ne kete bashkepunim mes qytetareve te Kosoves dhe atyre te Shqiperise. Ju falemenderoj qe me dhate kete titull. Kam kerkuar vete me ngulm te bej kete vizite tha nder te tjera Presidenti shqiptar gjate fjales pas marrjes se titullt.


Prof. Dr. Bamir Topi ka lindur nė Tiranė me 24 prill 1957 nė njė familje autoktone tiranase me tradita intelektuale e qytetare. Eshtė i martuar dhe ka dy vajza. Prindėrit e tij kanė treguar mjaft vėmendje nė edukimin e tre djemve tė tyre, vėmendje e reflektuar nė suksesin e tyre profesional dhe shoqėror. Familja e Prof. Dr. Topit ka dhėnė njė kontribut tė ndjeshėm nė zhvillimin e Tiranės qė prej fillimeve tė saj e deri nė ditėt e sotme.
Pas pėrfundimit tė studimeve nė Universitetin Bujqėsor tė Tiranės, Fakulteti i Mjekėsisė Veterinare me rezultate tė larta, Prof. Dr. Bamir Topi nis punėn nė Petrelė tė Tiranės ku spikat pėr pėrkushtimin dhe aftėsitė e tij nė fushėn e Toksikologjisė dhe Farmakologjisė.

Pėr kėtė arsye emėrohet nė vitin 1984 bashkėpunėtor shkencor nė Institutin e Kėrkimeve Shkencore Veterinare, ku qėndron deri nė vitin 1995. Nė vitet 1987-1990 ai kryen studimet pasuniversitare nė Itali nė fushėn e Biologjisė molekulare, studime qė i pėrfundon me marrjen e gradės Doktor i Shkencave. Pas kthimit nga Italia ai emėrohet Drejtor i Institutit tė Sigurisė Ushqimore dhe tė Veterinarisė, pozicion qė e mban deri nė fund tė vitit 1995. Gjatė aktivitetit nė kėtė Institut si drejtues dhe kėrkues shkencor, Z. Topi i dha kėtij institucioni tė rėndėsishėm pėr vendin njė fizionomi perėndimore. Krahas punės si kėrkues shkencor, Prof. Dr. Bamir Topi ka kryer dhe njė aktivitet tė ngjeshur akademik, nė pėrgatitjen e programeve mėsimore tė Lėndės sė Toksikologjisė dhe Farmakologjisė pėr studentėt dhe pasuniversitarėt e Fakultetit tė Mjekėsisė Veterinare si dhe ka qenė edhe lektor i kėtyre lėndėve pėr njė periudhė gati dhjetė vjeēare. Pėr arsye tė kėtij aktiviteti si dhe botimeve tė shumta shkencore dhe pedagogjike Z. Bamir Topi fiton titullin Profesor nė vitin 1995. Krahas aktivitetit shkencor e pedagogjik, Z. Bamir Topi ka edhe njė aktivitet tė gjerė politik, i cili daton qė me fillimet e lėvizjes demokratike nė vitin 1990. Nė vitin 1996 zgjidhet pėr herė tė parė deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė dhe emėrohet Ministėr i Bujqėsisė dhe Ushqimit deri nė vitin 1997 kur Partia Demokratike kalon nė opozitė. Z. Topi ėshtė zgjedhur 3 herė deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė, 2 herė N/Kryetar i Partisė Demokratike dhe Kryetar i Grupit tė saj Parlamentar. Gjatė gjithė aktivitetit tė tij politik dhe publik, Z. Topi ka spikatur duke u vlerėsuar gjėrėsisht si njė politikan me profil tė moderuar, mjaft aktiv nė zgjidhjen e krizave politike mes pozitės e opozitės dhe protagonist i marrėveshjeve politike e i nismave tė ndryshme parlamentare. Z. Bamir Topi ka qenė vazhdimisht i pranishėm nė mass median shqiptare e atė tė huaj me qėndrimet e tij konstante dhe koherente me realitetet e ndryshme tė vendit. U zgjodh President i Shqipėrisė mė 20 Korrik 2007.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio