Studentet.info
Lajme : USHT dhe MASH nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin e Limozhit pėr studime Master
Kyqur 28-01-2008 4:16:32 (1571 Lexime)

TETOVĖ, 26 JANAR - Ministri pėr arsim dhe shkencė i Republikės sė Maqedonisė, zotėri Sulejman Rushiti dhe e Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti nė Universitetin e Limozhit, nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi trepalėshe franko-austriako-maqedonase pėr krijimin e njė Masteri mbi komunikim ndėrkulturor dhe marrėdhėnie diplomatike nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.


Tė iniciuara dhe tė kėshilluara nga Qendra franko-austriake pėr kėrkime pranė Akademisė Diplomatike tė Vjenės, e drejtuar nga profesori Michel Cullin, kėto studime origjinale nė gjuhė frėnge, gjermane dhe angleze parashihet tė fillojnė nė vitin akademik 2008-2009. Studimet zgjasin dy vite dhe duhet tė pėrfshijnė ndėr tjerash edhe aktivitete kėrkimore qė kanė tė bėjnė me problematikat mbi tė kaluarėn tė shtjelluara nė Qendrėn pėr kėrkime mbi marrėdhėniet franko-austriake tė Akademisė Diplomatike tė Vjenės nga njėra anė dhe nė Institutin e Shkencave humane dhe shoqėrore tė Universitetit tė Limozhit nga ana tjetėr.

Universiteti i Limozhit i cili ka tashmė njė Master profesional pėr menaxhment ndėrkulturor parasheh tė kėmbejė me Universitetin Shtetėror tė Tetovės studentėt e interesuar nga tė dy Masterėt, sidomos pėr fazat (semestrat) qė duhet bėrė jashtė vendit nė kuadėr tė kėtyre studimeve. Pėrveē tjerash, mėsimdhėnės-kėrkues nga Universiteti i Limozhit dhe nga Akademia Diplomatike e Vjenės, nė kuadėr tė Masterit, nė Maqedoni do tė mbajnė seminare pėr kėrkime qė kanė tė bėjnė ndėr tjerash edhe me marrėdhėniet ndėrkombėtare, gjeopolitikėn, problematikat mbi tė kaluarėn dhe komunikimin ndėrkulturor, nė gjuhė frėnge dhe austriake.

Modalitetet financiare tė kėtij bashkėpunimi duhet tė jenė objekt diskutimesh dhe negociatash tė mėvonshme me autoritetet ministrore dhe ambasadat e vendeve pėrkatėse.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio