Studentet.info
Lajme : Volebek: Arsimi promovon tolerancėn
Kyqur 31-01-2008 6:56:40 (1157 Lexime)

SHKUP, 31 JANAR - Arsimi luan rolin kyē nė promovimin e tolerancės, mundėsi tė barabarta dhe pjesėmarrje tė opinionit, tha pėrfaqėsuesi i lartė i OSBE-sė pėr ēėshtje minoritare, ambasadori Knut Volebek nė fund tė vizitės treditore nė Shkup dhe nė Tetovė. “Si e arsimon vendi rininė e vet ėshtė shprehje e asaj se si sheh vendi ardhmėrinė. Arsimi nė tė gjitha nivelet duke e pėrfshirė arsimin fillor dhe atė tė mesėm, duhet tė pėrdoret si mėnyrė pėr promovim tė tolerancės, integrimit, mundėsive tė barabarta dhe mirėkuptimit tė pėrbashkėt. Kjo veēanėrisht duhet tė jetė rast nė vend me dallime, siē ėshtė Maqedonia”, theksoi Volebek. Gjatė vizitės tė tij tė parė, ambasadori Volebek u takua me kryeministrin Nikolla Gruevski, zėvendėskryeministrin pėr zbatim tė Marrėveshjes kornizė tė Ohrit Imer Aliu, ministrin e Punėve tė Jashtme Antonio Milloshoski, ministren e Punėve tė Brendshme Gordana Jankullovska, ministrin e Arsimit Sulejman Rushiti, si dhe me kryetarin e Kuvendit Lubisha Georgievski dhe me liderėt e partive mė tė vogla etnike, partitė opozitare dhe organizatat joqeveritare.


Volebek ministrit tė Arsimit i prezantoi rekomandimet pėr pėrmirėsimin e integrimit nė sistemin e arsimit dhe e vizitoi Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, qė ėshtė institucion arsimor multietnik, i themeluar pėrmes zyrės sė komisarit tė lartė nė vitin 2001. Volebek me pėrfaqėsuesit shtetėrorė bisedoi pėr gjendjen lidhur me pjesėmarrjen e barabartė tė bashkėsive etnike nė administratėn publike. Ai theksoi se ėshtė me rėndėsi qė autoritetet tė vazhdojnė tė kėrkojnė mėnyrė pėr pėrparimin e pėrfaqėsimit tė tė gjitha bashkėsive etnike nė procesin politik tė vendosjes tė vendit. (LAJM)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio