Studentet.info
Lajme : Ngrejnė Kolegjin e Profesorėve
Kyqur 27-02-2005 5:31:15 (1484 Lexime)


Universitetet shqiptare ngrejnė Kolegjin e Profesorėve

Tiranė, 27 SHKURT- Universitetet shqiptare kanė ngritur dje Kolegjin e Profesorėve. Njė strukturė krejt e re, i pėrbėrė nga 7 anėtarė, nė krye tė sė cilės ėshtė vendosur shefi i profesoritati tė Universitetit Politeknik tė Tiranės, Ismail Hoxha. Ky i fundit ka qenė edhe kryetari i grevės sė pedagogėve, grevė qė u zhvillua nė fund tė vitit tė kaluar dhe qė solli rritjen e pagave.
“Kolegji do tė jetė njė strukturė e pavarur qė do tė pėrpiqet tė zgjidhė probleme nga mė tė ndryshmet. Duke filluar qė nga bisedimet me qeverinė e deri te mitėmarrja”,-tha Hoxha


Njė nga pikat mė tė pėrfolura nėpėr ambientet universitare, korrupsioni i pedagogėve, tani do tė ketė, sipas kryetarit tė kolegjit, njė pengesė tė fortė. I pyetur nėse studentėt mund t’i drejtoheshin Kolegjit tė Profesorėve pėr tė denoncuar rastet kur pedagogėt kėrkonin para pėr tė dhėnė provime, Hoxha tha se kjo ishte vetėm njė nga rolet e shumta tė kėtij organizimi tė ri. “Pas denoncimit, kolegji shqyrton rastin. Ka mėnyra nga mė tė ndryshmet pėr tė kontrolluar njė pedagog dhe pėr tė gjetur nėse ai merr para nėn dorė. Nėse ne e vėrtetojmė kėtė, propozojmė qė ai tė hiqet nga fakulteti ku jep mėsim”.
Por jo vetėm kaq. Tė pakėnaqur edhe nga ecuria e autonomisė universitare, qė ishet njė nga kėkresat kryesore tė grevės sė pedagogėve, pėr tė cilėn qeveria premtoi shumė, por ende nuk ka bėrė ndonėj gjė konkrete, shkollat e larta nė Shqipėri do ta pėrdorin shumė shpejt kolegjin pėr tė kujtuar premtimet e pambajtura. Dhe pėrveē kėsaj, meqė sistemi univeristar ėshtė duke ndryshuar nė kuadėr tė Kartės sė Bolonjės, kolegji do t’i pėrfaqėsojė tė gjitha universitetet shqiptare nėpėr takimet e shumta.

Nga:Elda Spaho
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio