Studentet.info
Lajme : Kryesojnė diplomat false tė Bullgarisė
Kyqur 04-02-2008 13:53:25 (1202 Lexime)

Shkup, 4 shkurt - Diplomat nga Bullgaria, e mė pas ato nga Shqipėria kanė mbushur numrin e dokumenteve false, tė cilat janė dorėzuar nė Ministrinė e Arsimit nė Maqedoni. Derisa nga Bullgaria ėshtė tentuar tė nostrifikohen 66 diploma false, ato nga Shqipėria kanė arritur numrin nė 23, ku pason Kosova dhe Serbia. Megjithatė, zyrtarė tė Qendrės informative pėr njohjen e diplomave nė Ministrinė e Arsimit informojnė se viteve tė fundit, ky numėr ėshtė zvogėluar dukshėm, pasi edhe kushtet dhe mėnyra e nostrifikimit dallon nga vitet tjera.


"Numri i lėndėve ose diplomave arrin nė 150 ēdo muaj pėr nostrifikim. Ky ėshtė njė numėr shumė i madh pėr njė shtet tė vogėl siē ėshtė Maqedonia. Diploma pėr nostrifikim vijnė nga gjitha shtetet, por dominon Prishtina, Bullgaria, Shqipėria dhe SHBA", sqaron Mustafa Musliu nga Qendra informative pėr njohjen e diplomave pėr arsim tė lartė. Ai thotė se deri nė vitin 2003 janė zbuluar numėr i konsiderueshėm i diplomave false, konkretisht 122 diploma false, madje nga Bullgaria 66, Shqipėria 53, Serbia 2, derisa prej vitit 2004 deri mė tani, vazhdimisht ėshtė duke u zvogėluar numri i diplomave false.
"Arsye pse kohėt e fundit kemi mė pak diploma tė falsifikuara ėshtė se kandidatėt janė njoftuar me metodėn e verifikimit, ndėrsa numri i diplomave false prej 122 diplomash false kanė kaluar gjatė kohės, derisa nuk ka pasur MASH procedurė verifikimi", sqaron ai, duke shtuar se vitin e kaluar ėshtė gjetur vetėm njė diplomė false. Ministria e Arsimit me ndryshimet e fundit tė Ligjit pėr arsim tė lartė ka bėrė edhe shkurtimin e afatit pėr njohjen e diplomave. Tani diplomat nga shtetet tjera mund tė nostrifikohen pėrmes dy procedurave, madje pėr 20 ditė, si dhe diplomat qė vijnė nga universitete tė privilegjuara vetėm pėr tetė ditė, nė tė kundėrtėn nėse nuk respektohet afati, diploma nostrifikohet me automatizėm.
Ndryshe, nga Qendra informatike pėr njohjen e diplomave kanė njoftuar se deri nė vitin 2002, tė gjitha dokumentacionet e dorėzuara nė Ministrinė e Arsimit, pėr nostrifikim kanė kaluar dhe ėshtė marrė vendim pėr njohjen e tyre, por pa u bėrė procesi i verifikimit.

Nga: Hajrie AZEMI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio