Studentet.info
Lajme : 400 pedagogė tė rinj pėr universitetet e Shqipėrisė
Kyqur 04-02-2008 13:54:38 (1232 Lexime)

TIRANĖ, 4 SHKURT - Pas kėrkesave tė shumta tė universiteteve pėr mė shumė pedagogė, merret parasysh kėrkesa e tyre. lajmi i mirė pėr punėsimin e 400 pedagogėve tė rinj vjen nga qeveria. Nė njė nga mbledhjet e saj, qeveria ka miratuar njė buxhet special vetėm pėr tė paguar tė punėsuarit e rinj. Sipas tė dhėnave, pedagogėt qė do tė kenė mė shumė avantazhe pėr t‘u punėsuar do tė jenė ata me gradė shkencore, ata tė cilėt kanė pėrfunduar studimet jashtė. Kėto kushte do tė sjellin edhe pėrmirėsimin e departamenteve nė universitete tė cilat shpeshherė kanė punėsuar edhe pedagogė tė cilėt nuk i kanė pėrmbushur kriteret, apo nuk kanė pasur gradat e duhura.

Po ashtu, njė tjetėr benefit i kėtij vendimi ėshtė edhe ulja e numrit tė orėve pėr pedagogėt aktualė, tė cilėt kanė qenė tė ngarkuar mbi normalen. Nė kėtė mėnyrė, duke pasur mė shumė hapėsirė, ata mund t‘ia kushtojnė kėtė kohė kėrkimit shkencor apo projekteve tė reja.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio