Studentet.info
Lajme : Lika nė konflikt me USHT-nė pėr kazermėn
Kyqur 05-02-2008 4:06:16 (1431 Lexime)


Tetovė, 4 SHKURT - Sektori i arsimit i Komunės sė Tetovės ka kėrkuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės t'i ndahen objektet e Kazermės sė Tetovės, pėr shfrytėzim pėr arsim tė mesėm. Kėtė e konfirmon udhėheqėsi i sektorit, Enver Beqiri. Fjala ėshtė pėr objektet e njėjta, qė i ishin premtuar Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Beqiri thotė se kėrkesa ėshtė bėrė nė adresė tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės nė janar tė kėtij viti, me arsyetimin se shkollave tė Tetovės u mungon hapėsira. Po sipas tij, nė rast se ministria vendos qė objektet mos t'i ndahen Komunės, por USHT-sė, atėherė ata kėrkojnė t'i marrin objektet, ku tani pėr tani ndodhet Universiteti

Nga ana tjetėr, nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės thonė se te ata nuk ka arritur ndonjė kėrkesė e tillė nga Komuna e Tetovės dhe pėr atė se pėr ēfarė do tė shfrytėzohet Kazerma e Tetovės, do tė vendosė Qeveria. "Ministria e Mbrojtjes pritet tė marrė vendim pėr vendin se ku do tė dislokohen ushtarwt dhe pas kėsaj Qeveria tė vendosė se cili do tė jetė qėllimi i dedikimit tė shfrytėzimit tė Kazermės sė Tetovės", thonė nė MASH. Nga atje konfirmojnė se objektet e kazermės i kanė kėrkuar pėr qėllime arsimore. Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, ndėrkaq presin momentin e duhur pėr njė kėrkesė me shkrim, pėr dhėnien e objekteve tė Kazermės sė Tetovės, por thonė se nuk do t'i braktisin as objektet, ku tani pėr tani gjendet Rektorati i USHT-sė. "Do tė bėjmė zgjerimin e hapėsirave, duke e marrė parasysh interesimin e studentėve pėr kėtė universitet, sikurse edhe fakultetet dhe drejtimet e reja qė po hapen dhe do tė vazhdojnė tė hapen", thonė nė USHT. (R.K.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio