Studentet.info
Lajme : Vullnet Ameti Doktor i parė i shkencave shoqėrore nė sport
Kyqur 05-02-2008 7:08:01 (3186 Lexime)


TETOVĖ, 5 SHKURT - Universiteti Shterorė i Tetovės fitoi edhe njė kuadėr me titull mė tė lartė nė profilin e specializuar nė lėminė e Edukimit Fizik dhe Sportit.
Profesori i Universitetit Shterorė tė Tetovės, Mr Vullnet Ameti, ėshtė shqiptari i parė qė ka fituar gradėn shkencore doktor nė lėminė e sporteve mundėse, gjegjėsisht nė mundje- stili i lirė. Me 1 shkurt Mr. sc. Vullnet Ameti, mbron dizertacionin e doktoraturės nė Universitetin e Tuzlės, nė Fakultetin e Edukimit Fizik dhe Sportit, tė Bosnjės dhe Hercegovinės, para njė komisoni ndėrkombėtarė tė pėrbėrė nga 5 anėtarė nga universitete tė shteteve tė ndryshme.
Nė vendimin e komisonit profesional vlerėsohet punimi dhe mbrojtja e disertacionit tė doktoraturės me sukses . Me temėn ““ Transformimi dhe ndikimi i karakteristikave antropologjike nė ekzekutimin e suksesshėm tė aftėsive specifike motorike nė mundje” kandidati mbrojti nė mėnyrė tė shkėlqyeshme disertacionin e doktoraturės dhe fitoi tė drejtėn e gradės shkencore - doktor i shkencave shoqėrore nė lėmin e kulturės fizike” thuhet nė vendimin e komsionit.Me kėtė rast Universiteti Shterorė i Tetovės fitoi edhe njė kuadėr me titull mė tė lartė nė profilin e specializuar nė lėminė e Edukimit Fizik dhe Sportit.
Vullnet Ameti, i lindur mė 18.10 1966 nė Tetovė dhe nga viti 1991 ėshtė i kyēur nė procesin arsimor si arsimtarė dhe profesorė nė lėndėn e kulturės fizike. Ndėrsa nė Universitetin e Prishtinės nė vitin 2004, ka fituar titullin magjsitėr I shkencave tė KUlturės Fiuzike dhe ėshtė njėri nga themluesit e Fakultetit tė Kulturės Fizike pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės . Prof dr. Vullnet Ameti ka njė karrier tė shkėlqyer edhe nė sport ai me mundje ėshtė marr nga 1979 –ta, ndėrsa ka qenė kampion i ish Jugosllavisė nė mundje nė stilin e lirė nė vitin 1985, ndėrsa kampion i Maqedonisė pėr vite me radhė deri nė vitin 2004. DR. Vullnet Ameti aktualisht ėshtė timonjer i klubit tė vetėm tė mundjes “Sharri” nė Tetovė, klubi i cil;i pas disa viteve pritet tė kthej famėn qytetit tė Tetovės dhe rajonit tė pollogut nėpėrgjithėsi. Ai ėshtė edhe kryetar i Shoqatės sė Mėsuesve tė edukimit Fiszk dhe tė sportit “mens sana in corpora sano” (G.S)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio