Studentet.info
Lajme : Nė Fakultetin pedagogjik erdhi edhe policia
Kyqur 07-02-2008 10:04:10 (1694 Lexime)

SHKUP, 7 SHKURT - Fakultetit pedagogjik “Sh.Kliment i Ohrit“ nė Shkup edhe sot pas mbledhjes sė Kėshillit mėsimor-shkencor mbeti pa ushtrues detyre dekan.
KJo ndodhi pasi qė dy kandidatėt, Ilir Spahiu dhe Lupēo Sokolov, kanė pasur numėr tė njėjtė tė votave.
Nė mbledhje, pėrveē profesorėve mori pjesė edhe rektori, Gjorgji Martinovski dhe disa anėtarė tė Lidhjes sė studentėve tė fakultetit.

“Patėm dy tentime pėr zgeidhjen e njė ushtruesi detyre dekan, por pėr shkak tė numrit tė njėjtė tė votave tė kandidatėve, nuk ishte e mundur tė zgjedhet njė prej tyre si ushtrues detyre dekan. Nesėr pas marrjes sė procesverbalit tė mbledhjes sė Kėshillit mėsimor-shkencor dhe rezultateve nga votimi, unė do tė jem i detyruar tė kryej obligimin tim ligjor dhe tė emėroj njė ushtrues detyre dekan”, tha rektori, Gjorgji Martinovski.
Siē deklaroi rektori Martinovski tė drejtė pėr zgjedhje nė kėtė post, pėrveē Sokollovit dhe Spahiut kanė edhe kandidatė tjerė. Lidhja e studentėve kėrkoi nga rektori qė nė afat prej dy ditėsh ta emėrojė Gjylymsere Kasapin nė postin ushtrues detyre dekan dhe thonė se nuk do tė pranojnė asnjė kandidat tjetėr. Nėse nuk ndodh kjo, ateherė ata paralajmėrojnė protesta.
Ky institucion gati 4 muaj qė funksionon pa dekan pasi dekani i mėparshėm Murat Murati ka dalė nė pension qė nga 12 tetori i vitit 2007.(ALSAT)




Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio