Studentet.info
Lajme : Studentet me shami ne universitet
Kyqur 09-02-2008 15:42:08 (1969 Lexime)


TURQI, 9 SHKURT- Parlamenti turk ka aprovuar sot dy amendemente nė kushtetutė, sipas tė cilave lejohet mbajtja e shamisė islamike tė kokės nė Universitete.
Qeveria thotė se moslejimi i mbajtjes sė shamisė sė kokės i privon tė drejtėn e shkuarjes nė Universitet mijra vajzave


Ky veprim ka njė mbėshtetje tė gjėrė publike, por establishmenti i fuqishėm laik nė Turqi, e kundėrshton me forcė njė lėvizje tė tillė tė qeverisė.

Kėtu pėrfshihen gjykatės tė lartė, gjeneralė dhe shumica e akademikėve.

Ural Akbulut, Rektori i Univeristitetit prestigjoz teknik tė Lindjes sė Mesme nė Ankara, thotė se " ne e konsiderojmė atė jo si njė tė drejtė, por si njė imponim tė besimeve fetare nė ligjet tona, nė Kushtetutėn tonė.

Ne themi se kjo do tė dėmtojė shekullarizmin. Me ta bėrė kėtė, ne besojmė se dėmtohet demokracia jonė."(BBC)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio