Studentet.info
Lajme : Kėshill pėr 100-vjetorin e Kongresit tė Manastirit
Kyqur 13-02-2008 3:42:40 (1319 Lexime)

Shkup, 12 shkurt - Gjatė kėtij viti, pėr herė tė parė bashkėrisht tre Ministritė e Arsimit si motra, ajo e Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė do tė organizojnė aktivitete pėr shėnimin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit.
Pėr kėtė qėllim, Ministria e Arsimit e Maqedonisė tani ka formuar edhe Kėshillin pėr shėnimin e kėsaj date tė rėndėsishme pėr shqiptarėt. Ministri i Arsimit, Sulejman Rushiti, informon se ėshtė bėrė zgjedhja e pėrfaqėsuesve nga Maqedonia, ndėrkohė priten emrat e pėrfaqėsuesve nga Mistritė dhe Institutet e Kosovės dhe Shqipėrisė. Ai thotė se tė gjitha aktivitetet, si simpoziume, akademi shkencore e solemne do tė fokusohen nė vitin jubilarė dhe themelimin e alfabetit shqip. Gjatė bisedave me homologun Genc Pollo dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė Instituteve nė Kosovė dhe Shqipėri, thekson Rushiti, ėshtė shprehur gatishmėria pėr bashkėpunim tė mirėfilltė.


"Mendoj se ėshtė shumė e rėndėsishme qė nė Kėshillin pėr shėnimin e 100 vjetorit tė kemi nga njė pėrfaqėsues nga Shqipėria dhe Kosova, ngase ėshtė njė jubile mbarėkombėtarė. Edhe vitin e kaluar kishim aktivitete pėr shėnimin e Ditės sė Alfabetit, ndėrsa e njėjta ėshtė edhe festė shtetėrore. Kėtė vit mendoj tė gjitha aktivitetet do tė koordinohen dhe fokusohen te viti jubilarė i Kongresit tė Manastirit", shprehet Rushiti. Sipas tij, pėrfaqėsues nė kėtė Kėshill do tė ketė edhe nga Ministria e Kulturės, sepse paraprakisht ajo ka zhvilluar disa aktivitete.
"Aktivitet mė i rėndėsishėm ėshtė shndėrrimi i shtėpisė ku ėshtė mbajtur Kongresi i Manastirit nė muze. Kjo shtėpi do tė funksionoj si Institucion i veēantė i Kongresit tė Manastirit. Kėtė vit kemi disa aktivitete dhe kėto aktivitete do t'i koordinojmė se bashku pėr tė shėnuar kėtė datė tė rėndėsishme tė shqiptarėve kudo qė janė, nė mėnyrė sa mė dinjitoze", beson Rushiti.
Ndryshe, nė Ministrinė e Kulturės ėshtė ndarė edhe buxhet pėr riparimin e shtėpisė sė alfabetit ose shndėrrimin e saj nė muze. .

Nga: Hajrie AZEMI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio