Studentet.info
Lajme : USHT me kabinete moderne, pėr mėsim kreativ
Kyqur 13-02-2008 9:56:43 (1764 Lexime)


TETOVĖ, 13 SHKURT- Ligjėrim dhe mėsim kreativ, ėshtė projekti i cili sot ėshtė promovuar nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT).Para tė pranishėmve rektori Prof. Sadi Bexheti foli pėr rėndėsinė e kėtij pojekti.”Pėrmes projektit Mėsimi kreativ dhe tė nxėnėit universitetit tonė si donacion i janė dhuruar njė numėr i konsiderueshėm, i pajisjeve dhe mobiljeve pėr funksionim tė plotė tė mediatekės, dhe klasės metodike”, tha Bexheti. Sipas tij, pėrkrahja teknologjike pėr USHT-nė ėshtė mė se e nevojshme duke pasur parasysyh nevojat e mėdha qė ka universiteti jonė pėr pajisje moderne mirėpo njė pėrkrahje esenciale dhe afatgjate”, deklaroi kreu i USHT-sė Sadi Bexheti.

Mė pas ambasadorja e SHBA-sė Xhilien Millovanoviq tha se Media laboratorėt janė tė pajisur me kompjuterė, skanerė, printerė, fotokopjues, CD, TV set, libra dhe botime periodike. Pėrmirėsimet krijojnė njė mjedis tė kėndshėm pėr profesorėt dhe studentėt dhe rrisin motivimin dhe pėrkushtimin e tyre kah reformat pėr trajnim tė mėsuesve.” Investimi prej 93,000 dollarėve amerikan ėshtė pjesė e projektit tė financuar nga USAID pėr Mėsimdhėnie dhe mėsim kreativ, (CTL) i zbatuar nga Fondacioni Instituti shoqėri e hapur Maqedoni (FOSIM). “Ky projekt ėshtė i rėndėsishėm sepse i ndihmon ata qė do tė kenė ndikimin mė tė madh mbi rininė e Maqedonisė –arsimtarėt e ardhshėm. Fuqimisht besoj se fėmijėt nga Maqedonia do tė kenė dobi nga pėrpjekjet tona tė pėrbashkėta dhe do tė gėzojnė njė tė ardhme tė ndritshme tė cilėn e meritojnė,” tha Ambasadorja e ShBA-ve Millovanoviē.
Ndėrkaq ky projekt ėshtė pėr tė kapur trendet e arsimit evropian, tha nė mes tjerash Ministri i Arsimit Sulejman Rushiti.”Nga viti 2005 USAID, pėrmes projektit Ligjėrim dhe mėsim kreativ ka ndihmuar pėr pėrmirėsimin e arsimit nė maqedoni dhe afrimin e saj drejt trendeve bashkohore.Ky projekt si tėrėsi mundėosn rritje tė kapaciteteve nė fakultet pėr aplikimin e metodave aktive mėsimore”, tha rrushiti.
Ndėrkaq, para tė mysafirėve nė amfiteatrin e USHT-sė foli edhe profesoresha Myqyreme Rusi dhe drejtori i shoqėrisė sė hapur Vladimir Milcin
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio