Studentet.info
Lajme : Ish-Rektori i Universitetit tė Shtudgardit prof. dr. Martin Stroher nė USHT
Kyqur 15-02-2008 10:27:05 (3196 Lexime)


TETOVĖ, 15 SHKURT - Fizika dhe ekologjia e ndėrtimit, ka qenė tema e parė tė cilėn prof. dr. Martin Stohrer, ish-Rektor i Universitetit tė Shtudgardit e ka trajtuar para studentėve tė arkitekturės dhe ndėrtimtarisė, pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Paraprakisht, prof. dr. Stroher ėshtė pritur nga Prorektori pėr shkencė i USHT-sė, doc. dr. Agim Shabani, shefi i Zyrės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, doc. Senad Abdyli, doc. dr. Kujtim Elezi dhe mr. Shasim Asanoski.“Tendencat tona janė qė studentėve t’u ofrojmė studime kualitative. Nė kėtė drejtim, ligjėratat tuaja do tė shėrbejnė pėr rritjen e kualitetit, ndėrsa shkenca dhe pėrvojat gjermane do tė zėnė pozicion tė rėndėsishėm nė pėrgatitjen e kuadrove tona”, ka thėnė Prorektori Agim Shabani. Prof. dr. Martin Stohrer, ka thėnė se qėllimi i kėtyre ligjėratave nė fizikėn e ndėrtimit ėshtė ekstradimi i njohurive tek studentėt, tė cilat do t’u shėrbejnė pėr ngritje profesionale dhe shkencore. “BE-ja ka aplikuar njė normativ pėr koeficientin e energjisė sė ndėrtimeve tė reja.

Sipas kėsaj ēdo ndėrtim duhet tė pajiset me njė leje tė posaēme, qė njerėzit tė kenė kujdes ku ndėrtojė. Shpresoj se kjo praktikė sė shpejti do tė aplikohet edhe nė Maqedoni. Shefi i zyrės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, doc. Senad Abdyli, gjatė takimit ka folur pėr prioritet qė ka USHT-ja nė planin e bashkėpunimit ndėrkombėtar. Ai gjithashtu ka folur pėr aplikimin e metodave shkencore qė ligjėrohen nė USHT, nga ana e sektorit ndėrtues nė Tetovė.

“Me ndihmėn e ligjėruesve tanė, doc. Elezi dhe mr Asanoski, sė shpejti do tė pėrgatisim literaturė e cila do t’u ndihmojė ndėrtimtarėve nė Tetovė dhe mė gjerė, qė tė aplikojnė standarde tė kėrkuara nga BE-ja”, tha doc. Senad Abdyli. Prof. dr. Martin Stroher do tė qėndrojė pėr disa ditė nė USHT dhe do tė ligjėrojė para studentėve tė Fakultetit tė Shkencave tė Zbatuara.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio