Studentet.info
Lajme : Studentėt grevsit tė UT-sė kėrkojnė shpėtim te ekskutivi, zyrtarėt heshtin!!!
Kyqur 02-12-2004 11:44:20 (1567 Lexime)


Studentėt grevsit tė UT-sė kėrkojnė shpėtim te ekskutivi, zyrtarėt heshtin!!!

Minsitrat e BDI-sė nuk pranojnė tė takohen me studentėt grevistė

TETOVĖ, 2 DHJETOR-Ministri i Arsimit dhe Shkencės Aziz Pollozhani dhe drejtuesit e dy partive kryesore BDI dhe PDSH pėr shkaqe tė panjohura nuk kanė marė pjesė nė takimin qė ėshtė zhvilluar tė ejten nė mes studentėve grevsitė tė fakulteteve tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė me rektorin e UT-sė Nexhbedin Behadini, i cili kishte pėr qėllim qė tė gjendet njė altrenativė pėr qėindra studentė tė fakulteteve tė lartėpėrmendura. “Problemi i studentėve tė Mjekėsisė dhe tė Stomatologjisė, tė Universiteti tė Tetovės, ka pak gjasa qė tė zgjidhet pėr shkak se nė kėtė takim nuk marin pjesė pėrfaqėsusit e BDI-sė, PDSH-sė, si dhe pėrfaqėsus tė Ministrisė sė Arsimit tė cilėt janė edhe mė kompetėtėt pėr zgjidhjen e kėtij problemi” deklaroi Besnik Krasniqi, pėrfaqėsues i kėshillit studentor tė UT-sė.

Takimi ėshtė zhvilluar nė mes kėshillit studentor, rektorit tėe UT-sė, Nexhbedin Beadini, kėshillit tė prindėrve, dekanti tė Fakultetit tė Mjekėsisė Nevzat Elezi, ish kryetarit tė Senatit Milaim Fejziu, dhe pėrfaqėsues tė parties PPD-sė, dhe PDK-sė.
Sipas Krasniqit, nė kėtė takim krahas Aziz Pollozhanit nuk ka marė pjesė edhe ministri i Shėndetėsisė Rexhep Selmani, dhe ish rektori i
UT-sė, Fadil Sulejmani.
Nga ana tjetėr rektori i UT-sė, Nexhbedin Beadini, i ka informuar studentėt grevistė pėrr rjedhėn e laglizimit tė UT-sė, me cfarė problemesh ėshtė pėrballur ky inisistucion gjatė kėtij procesi, duke dhėnė edhe shpjegime sepse nuk ėshtė legalizuar Fakulteti i Mjekėsisė.
Sa i pėrket Fakulteti tė Mjekėsisė tha Krasniqiq, drejtuesit e UT-sė dhe Shoqata e Mjekėve Shqiptarė kanė hartuar disa module .
Sipas rektorit Behadini, Ministria e Arsimit e ka mohuar njė kėrkesė tė tillė pėr legalizmin e fakultetit tė Mjekėsisė pėr shkak se nuk ka kuadėr pėr
tė legalizuar dy vitet e para. Beadini nė kėtė takim ka thėnė se duhet tre profesor ordinarė dhe tre asistentė pėr tė dy drejtimet, kurse problemi i dytė
ka qenė klinika qė qendra spitalore e Tetovės, nuk e ka.
Nė anėn tjetėr kėto tė dhėna janė kundėrshtuar nga kryetari i Shoqatės sė Mjekėsve dhe Stomatologėve Shqiptarė,Remzi Izairi, i cili ka bėrė tė ditur se nė Spitalin e Tetovės, ka kushte pėr funksionimin e klinkės dhe sa ka kuadėr tė mjaftueshėm pėr tė funksionuar fakulteti i Mjekėsiė dhe Stomatologjisė, nė UT-ės. Pėrfaqėsusi i Kėshillit grevsit Besnik
Krasniqi theksoi fajtor kyē pėr moslegalizimin e fakultetit tė mjekėsisė ėshtė qeveria e Maqedonisė, me tė gjitha strukturat tė cilat qė nga fillimi e kanė ndjekur rrjedhėn e zyrtarizimit tė UT-sė.
“I vetmi opcion pėr momentin ėshtė transferimi kolektiv qė paarshihet nė
ligjin 198, ku parashikohet transferi kolektiv por kjo vlen vetėm pėr studentėt shetas tė Maqedonisė, e jo pėr ata tė Kosovės dhe tė Preshevės” tha ai. Kėshilli i prindėrve tė studentėve kanė bėrė tė ditur se kontrata mes studentėve dhe UT-ės, ėshtė argument i fortė se studentėt janė manipuluar pėr tė pėrfituar personalisht qoftė me mjete finaciare pėr shkak se ne
kėtij universiteti i kemi dhėnė mė shuėm se njė million euro.
Takimi nė mes studėtėve dhe zyrtarėve tė UT-sė ka vazhduar deri nė orėt e vona tė natės sė ejtes, por pjesėmarsit e kėtij takimi thanė se janė tė pakta gjasat pėr ndonjė epilog pozitiv tė kėtij takimi.

Nga Halit AJDINI, Fakti
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio