Studentet.info
Lajme : Maratonė nė pėrkrahje tė Pavarėsisė sė Kosovės
Kyqur 27-02-2008 5:35:26 (1646 Lexime)


Tetovė, 27 shkurt - “Kjo ėshtė mėnyra ime pėr ta pėrkrahur pavarėsinė e Kosovės”. Kėto kanė qenė fjalėt e Adem Selmanit, tė cilat i ka thėnė para nisjes sė maratonės me destinacion Tetovė-Prishtinė. Nė ora 09:10 Selmani ėshtė nisur nga Rektorati i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), ndėrsa nė pėrkrahje tė tij janė nisur edhe njė grup studentėsh nga Fakulteti i Kulturės Fizike pranė USHT-sė, tė cilėt e kanė ndjekur atė deri nė afėrsi tė objektit tė Fakultetit tė Shkencave Matematike Natyrore tė USHT-sė.“Shpresoj se gjithēka do tė ecė ashtu sikurse ėshtė paraparė. Nėse gjithēka shkon sipas planit, rrugėn prej 104 km, deri te monumenti i Skėnderbeut nė Prishtinė, shpresoj se do ta kaloj pėr mė pak se 13 orė. Megjithatė e rėndėsishme pėr mua ėshtė qė ta pėrfundoj maratonėn”, ka thėnė Selmani para nisjes.

Maratonisti Adem Selmani gjatė maratonės do tė jetė i shoqėruar nga njė ekip i Fakultetit tė Kulturės Fizike, ekipi shėndetėsor i Shtėpisė sė Shėndetit-Tetovė, Policia e Tetovės, si dhe nga Shėrbimi Policor i Kosovės. Nė Prishtinė, para monumentit tė Skėnderbeut, Selmani do tė pritet nga pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Kosovės dhe pėrfaqėsues tė Universitetit tė Prishtinės.

Maratona nė fjalė organizohet nga USHT-ja, respektivisht nga Fakulteti i Kulturės Fizike, ndėrsa realizohet nga maratonisti i njohur shqiptar Adem Selmani, i cili edhe nė evenimente tė tjera garon me ngjyrat e USHT-sė. Kjo maratonė organizohet me qėllim tė pėrkrahjes sė Pavarėsisė sė Kosovės.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio