Studentet.info
Lajme : Matura, zbraz xhepat e maturantėve dhe mbush tė mėsuesve
Kyqur 10-03-2008 4:59:38 (2286 Lexime)

TIRANĖ, 10 MARS- Provimet e maturės shtetėrore duket se janė kthyer nė burim shpenzimesh pėr maturantėt, dhe mjete pėrfitimi pėr mėsuesit. Tė stresuar se nuk do tė dalin mirė nė provime, maturantėt kanė rendur pas kurseve private qė nė shumicėn e rasteve ofrohen nga vetė mėsuesit e tyre. Kėtė e pohojnė vetė maturantėt, ndėrsa drejtuesit e shkollave theksojnė se nuk mund tė kontrollojnė dhe tė detyrojnė mėsuesit qė tė mos japin kurse pas orarit tė punės. Nė kėtė mėnyrė mėsuesit shtojnė tė ardhurat, duke marrė 2500 lekė ēdo maturanti, nga kurset private qė ofrojnė pėr lėndėt e maturės. Pėr tė njėjtat lėndė dhe mėsime qė duhej tė zhvilloheshin nė gjimnaze, mėsuesit shpėrblehen nė mėnyrė tė majme, duke zhvilluar kurse private nė ambientet e shtėpisė ose nė qendra studimore parauniversitare. Fenomeni nuk ėshtė i ri, por pamundėsia e kontrollimit ka bėrė qė tė mbetet nė harresė dhe tė gjenerojė deri nė atė pikė, sa t'u kushtojė prindėrve tė maturantėve disa mijėra lekė nė fundvit.

Nxėnėsit

"Kurset bėhen me tė njėjtit profesorė tė gjimnazit", shprehet Enea, nxėnės i gjimnazit "Petro Nini". Sipas Eneas, shokėt e tij frekuentojnė edhe nga tre kurse private njėkohėsisht, dhe kjo ndikon direkt tek mesatarja, pasi nga nota katėr ose pesė mund tė arrish tek shtata ose teta. Gjithashtu, Enea tregon se kurset zhvillohen nė ambientet pranė shtėpisė sė profesorėve pothuajse ēdo ditė. Tė pėrhershme janė Anglishtja, Matematika dhe Letėrsia, kurse lėndėt e tjera mė pak. Ēdo seancė kushton nga 500 lekė ora. Tjetėr maturante nga "Petro Nini", e cila dėshiron tė mbetet anonim, tregon se bashkė mė dy vajza tė tjera nga shkolla e saj frekuentojė kurse private tek njė qendėr studimesh parauniversitare, kundrejt pagesės 2500 lekė pėr tė gjithė kursin, shumė e cila paguhet nga prindėrit e saj pėr lėndėn e letėrsisė qė ajo mėson. Ajo heziton tė bėjė tė ditur identitetin e profesorėve dhe tė flasė rreth faktit nėse ata janė po tė njėjtit qė japin mėsim edhe nė gjimnaz. I pyetur mbi fenomenin, drejtori i gjimnazit "Besnik Sykja", Artan Sako, shprehet se ky fenomen ėshtė e vėshtirė tė kontrollohet. "Nuk jemi nė dijeni se kurse tė tilla ofrohen nga profesorė tė gjimnazit tonė, kjo ėshtė njė temė shumė e gjerė dhe nuk mund tė trajtohet kaq shkurtimisht. Sigurisht, fenomeni ėshtė tėrėsisht i ndaluar", pohon Sako. Pamundėsia e kontrollimit dhe mungesa e interesimit nga institucionet shtetėrore vetėm sa e kanė ushqyer kėtė fenomen. Ai tashmė ėshtė kthyer nė njė tė vėrtetė normale si shumica e anomalive tė shoqėrisė sonė.

Sipas MASH-it, qendrat qė ofrojnė kurse pėr maturėn nuk kanė licencė. Qendrat: kemi licencė dhe paguajmė tatimet

MASH: Kurset pėr maturėn janė ilegale

Kurset pėr studime private, pėr maturėn shtetėrore, janė tė palicencuara nga Ministria e Arsimit. Ky fakt bėhet i ditur nga zėdhėnėsja e shtypit pranė kėtij dikasteri, Ermelinda Muho, sipas sė cilės, MASH nuk ka lėshuar asnjė licencė pėr kurse private parauniversitare, por vetėm licenca pėr kurse tė gjuhėve tė huaja dhe disa raste pėr kurse kompjuterike. Ndėrsa e pyetur pėr numrin e madh tė qendrave private studimore parauniversitare, ajo shprehet se lidhur me kėtė fakt, Ministria disa herė u ka bėrė thirrje organeve tė tatimeve qė tė marrin masa, duke lėnė si pėrgjigje zyrtare faktin se kurse tė panumėrta private nėpėr Tiranė trajnojnė mė dhjetėra nxėnės dhe maturantė nė mėnyrė ilegale. Madje kėto qendra janė tė publikuara nė njė guidė, ku jepet informacion mbi ēmimet pėr ēdo seancė dhe vendndodhja e kėtyre qendrave. Qendrat qė kontaktuam ne nuk pranojnė tė prononcohen publikisht. Ato zhvillojnė kurse private kundrejt pagesės 5000 deri nė 7000 lekė tė vjetra pėr njė orė dhe kanė njė staf me profesorė tė gjimnazeve, si dhe shkollave tė mesme publike. Nė fakt, kėto qendra sapo mėsojnė se jemi gazetarė, nuk prononcohen mbi emrat e stafit pedagogjik dhe ēmimet e kurseve. Por e vetmja gjė qė deklarojnė ata me tė madhe, ėshtė se qendrat e tyre rregullojnė deficitin e arsimit shtetėror dhe se paguajnė rregullisht taksat. "Ne rregullojmė deficitin e arsimit shtetėror, kemi tre llojet e licencave dhe i paguajmė taksat", pohon drejtoresha e Institutit tė Studimeve Parauniversitare "Ēelėsi Magjik", Xhuma Ēupa.

Licencat

Fakti i ēuditshėm ėshtė se kėto qendra paraqesin licencat pėrkatėse si licencė pėr gjimnaz privat, licencė kursesh pėr gjuhė tė huaja dhe pėr lėndėt e detyruara, dhe me zgjedhje tė maturės shtetėrore, tė gjitha tė lėshuara nga Ministria e Arsimit. Tė gjitha lėndėt me zgjedhje dhe tė detyruara figurojnė nė programin e kurseve tė tyre pėr mėsimdhėnie. Madje, kėto qendra figurojnė edhe nė librin e guidės pėr kurse nė Tiranė. Maturantė nė gjimnazin "Petro Nini" tregojnė se nė kėtė sezon fillojnė kurse private me profesorėt nėpėr shtėpi. Sipas maturantėve, lėndėt e provimeve, Letėrsia dhe Matematika janė pothuaj tė pėrhershme nė kurse private tė ofruara nė shtėpi, kundrejt ēmimit 10 mijė tė vjetra ora. Ndėrsa ēmimi i pėrgjithshėm, i cili figuron zyrtarisht nė fletushkat e qendrave pėr studim parauniversitar, ėshtė 500 lekė seanca dhe nė ndonjė rast 600.

Guida

Paradoksin mė tė madh e tregon fakti qė, pavarėsisht se janė ilegale, kėto kurse kanė nxjerrė edhe njė guidė orientuese prej 152 faqesh ku japin udhėzimet, adresat dhe informacionet e duhura. Ēmimet nė mėnyrė tė pėrmbledhur jepen si mė poshtė:

Kurse qė zhvillohen nga 5 herė nė javė:

Anglisht 5000 - 7000 lekė (tė reja)

Matematikė 5000 -7000 lekė

Fizikė 5000 - 7000 lekė

Kimi 5000 -7000 lekė

Biologji 5000 -7000 lekė

Letėrsi 5000-7000 lekė

Nga: Bledar Breēani
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio