Studentet.info
Lajme : Universiteti i Prishtinės
Kyqur 03-03-2005 10:30:04 (1530 Lexime)


U miratua Strategjia e Financimit Suplementar tė UP-sė

Prishtinė, 3 MARS-Senati i Universitetit tė Prishtinės me shumicė votash miratoi Strategjinė e Financimit Suplementar tė Universitetit, qė mundėson ngritjen substanciale tė pagave tė personelit akademik dhe administrativ tė universitetit. Implementimi i kėsaj strategjie me sistem tė qėndrueshėm do tė fillojė nga 1 korriku i kėtij viti, ndėrsa deri mė kėtė datė, duke filluar nga java e ardhshme tė gjithė profesorėt e UP, do t’i marrin pagat e kėrkuara tė cilat do tė sillen prej 500 deri nė 1 mijė Euro, tha rektori i UP-sė Arsim Bajrami, pas prezantimit tė kėsaj Strategjie para Senatit tė UP-sė.

Miratimi i kėsaj strategjie nga ana e Senatit tė UP-sė ka shėnuar njė datė tė rėndėsishme sepse, me kėtė mundėsohet zgjidhja e njė problemi tejet tė rėndėsishėm dhe qenėsor tė UP-sė , tha rektori Arsim Bajrami. Kjo strategji paraqitet si njė nga vizionet e ardhshme tė UP-sė, e hartuar mbi bazėn e modeleve mė tė avancuara tė universiteteve evropiane dhe tė Amerikės . Me zbatimin e kėsaj Strategjie, Universiteti do tė sigurojė mjete financiare nga buxheti i Kosovės, nga tė hyrat vetanake si dhe nga puna shkencore hulumtuese. Kėto mjete do tė derdhen nė xhirollogarinė tė cilėn do ta menaxhojė vet universiteti, ka sqaruar rektori Bajrami. “Kėto mjete suplementare plotėsisht do tė derdhen nė xhirollogarinė legjitime dhe ato do tė menaxhohen shumė profesionalisht. Natyrisht, universiteti do tė jetė transparent pėr kontroll financiar ēdo ditė”. Strategjia, e cila pritet tė implementohet nga 1 korriku, i kėtij viti ėshtė njė koncept modern i menaxhimit tė universiteteve publike, me tė cilin nė asnjė segment nuk cėnohet karakteri publik dhe akademik i UP, vlerėsuan anėtarėt e senatit dhe tė kėshillit drejtues, me tė cilin janė pajtuar edhe studentėt e universitetit. (RTK)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio