Studentet.info
Lajme : Universitetet, me fonde tė bllokuara
Kyqur 11-03-2008 4:42:49 (1310 Lexime)

TIRANĖ, 11 MARS - Universitet publike nuk mund tė lėvrojnė fondet e kėtij viti. Shkak ėshtė bėrė moskonstituimi i Kėshillit tė Administrimit. Kjo strukturė krijohet pėr herė tė parė me ligjin e ri tė arsimit tė lartė. Ai pėrbėhet nga anėtarė tė fakulteteve tė ēdo universiteti dhe anėtarė tė emėruar nga Ministria e Arsimit. Rektori i universitetit mė tė madh nė vend, atij tė Tiranės, ka deklaruar dje pėr "Shqip" se shkollat e larta gjenden nė situatė mjaft tė vėshtirė, sepse nuk mund tė ndajnė buxhetin e 2008-ės. Sipas tij, ende nuk ka njė kėshill administrimi, qė nė bazė tė ligjit tė vendosė pėr fondet. Ai ka akuzuar Ministrinė e Arsimit dhe ka shkelur ligjin duke mos emėruar anėtarėt e saj nė kėshill. Ministria e Arsimit u shpreh dje se "disa fakultete, si ai i Drejtėsisė nė UT, nuk arritėn t‘i zgjedhin pėrfaqėsuesit e tyre nė datė 10 janar, kur u mbajtėn votimet".

Nė vijim, MASH i ka udhėzuar kėto fakultete pėrmes njė shkrese qė tė emėrojnė pėrfaqėsuesin nė kėshillin e fakultetit pėr njė periudhė njėvjeēare. Pėr sa i pėrket akuzės direkte tė Kules se vetė MASH nuk ka caktuar anėtarėt e saj, zyra e shtypit shprehet se "MASH do tė emėrojė anėtarėt e jashtėm, nė mėnyrė qė kėshilli tė konstituohet me pėrbėrje tė plotė". Mungesa e kėtij kėshilli, qė pritej tė pėrmirėsonte ecurinė e universiteteve, ka shkaktuar njė kaos tė vėrtetė. Pėr kėtė vit, universitetet publike nuk mund tė bėjnė asnjė investim apo tė realizojnė projekte me fondet e shtetit, pasi duhet tė miratohen nė kėshill. Rektori Kule shprehet se "ėshtė problemi mė i madh me tė cilin ėshtė ndeshur, qė nga zgjedhja nė postin drejtues tė UT-sė". Ai ka kėrkuar bashkėpunim institucional nga ministri i Arsimit, Genc Pollo. Nė nenin 16 tė ligjit tė arsimit tė lartė thuhet se "nė institucionet e arsimit tė lartė ngrihen dhe funksionojnė kėshillat e administrimit, organe kolegjiale vendimmarrėse. Kėshilli mbikėqyr e kontrollon veprimtaritė e institucionit tė arsimit tė lartė, qė lidhen me menaxhimin administrativ, financiar, ekonomik dhe tė pronave tė tij. Nė pikėn e dytė tė ligjit shkruhet se funksionet e kėshillit janė: miraton kriteret pėr ndarjen e burimeve financiare; miraton, me kėrkesėn e senatit akademik, projektbuxhetin e institucionit me dy tė tretat e votave; vlerėson efikasitetin e pėrdorimit tė fondeve nga buxheti i shtetit ose burime tė tjera tė ligjshme dhe publikon rezultatet e vlerėsimit; miraton raportin vjetor financiar tė paraqitur nga rektorati. Njė pikė tjetėr e rėndėsishme e ligjit ėshtė ajo qė sanksionon se kush janė anėtarėt e kėtij kėshilli. Sipas ligjit, "kėshilli i administrimit pėrbėhet nga anėtarė tė fakulteteve, tė zgjedhur drejtpėrdrejt nga personeli akademik, anėtarė tė caktuar nga ministri i Arsimit dhe pėrfaqėsues nga fushat e shkencės, ekonomisė, kulturės, autoritete tė pushtetit qendror dhe vendor si dhe njė anėtar, pėrfaqėsues i zgjedhur nga kėshilli i studentėve tė institucionit". (SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio