Studentet.info
Lajme : Titujt e profesorėve nuk do tė jenė mė sekret
Kyqur 13-03-2008 3:42:17 (2075 Lexime)


TETOVĖ, 12 MARS –Kjo javė, sipas tė gjitha gjasave, do tė merr fund kėrshėria e studentėve, sa i takon pėrgatitjes profesionale tė profesorėve dhe asistentėve tė angazhuar nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT). Tė hėnė, sikurse konfirmojė atje, CV-tė e tė gjithė 805 mėsimdhėnėsve do tė shpalosen nė webfaqen zyrtare tė USHT-sė.
“Grumbullimi i CV-ve tė profesorėve ėshtė nė fazėn pėrfundimtare dhe sė shpejti do tė publikohen edhe nė faqen zyrtare tė internetit”, tha Naser Nebiu, pėrgjegjėsi i Shėrbimit pėr informim tė USHT-sė. Nė Universitetin e Evropės Juglindore tė Tetovės (UEJL), gjithashtu thonė se po punojnė nė kėtė drejtim, mirėpo nuk mund tė saktėsojnė ditėn e publikimit tė tyre nė webfaqen e universitetit.

“Nuk mund tė caktojė ndonjė afat, nė formėn e prerė, mirėpo bibliografitė e mėsimdhėnėsve do tė shpalosen nė webfaen zyrtare tė Universitetit para shpalljes sė Konkursit pėr regjistrimin e studentėve tė vitin e ardhshėm akademik” tha Demush Bajrami, koordinator i qendrės pėr komunikim me publikun nė UEJL. Nė fillim tė vitit akademik 2007/2008, gazeta “Lajm” kishte sensibilizuar debati “pro et contra” CV-ve tė profesorėve, qė ishte hapur nė faqen e internetit “studentet.info”. Nė sondazhin pėrkatės mbi 63 pėr qind e pjesėmarrėsve ishin pėrgjigjur se ėshtė e rėndėsishme tė dihen CV-tė e profesorėve, 28 pėr qind se nuk ėshtė shumė e rėndėsishme dhe 7 pėr qidn se nuk ėshtė e nevojshme. Kėrkesa e studentėve, vitin e kaluar, gjeti mbėshtetjen e udhėheqėsve tė universiteteve. Njėjtė sikurse tani, nė USHT dhe UEJL, pohonin se publikimi i CV-ve tė profesorėve do tė ritėn transparencėn dhe nivelin e pėrmbushjes sė standardeve tė Kartės sė Bolnjės, tė cilėn e kanė nėnshkruar tė dyja kėta universitete.
“Shpalosja e CV-ve tė profesorėve ėshtė projekt nė kuadėr tė pakos informative, e cila ėshtė kusht pėr ratifikimin e Kartės sė Bolonjės”, thotė Qufli Qsmani, koordinator pėr implementim e Sistemit evropian tė transferimi tė kredive (ECTS), nė USHT. Deri tė martėn, mė 11 mars, kur nė kėtė universitet ishte afati i fundit i dorėzimit tė tė dhėnave, Osmani thotė se ishin paraqitur 70 pėr qind e CV-ve. Deri tė premten, ai, shpresonte se do tė dorėzohen edhe CV-tė e profesorėve tė tjerė, me atė qė deri tė hėnėn e javės sė ardhshme, gjithēka tė jetė gati. “CV-tė akademike tė 805 mėsimdhėnėsve tė USHT-sė do tė publikohen tė hėnėn”, tha koodinatori Osmani. Procesi pėr publikimin e biografive akademike tė profesorėve tė USHT-sė, sipas tij, ka qenė i natyrshėm dhe nė pėrputhshmėri me, sikurse thotė, orientimin e rektorit dhe stafit tjetėr drejtues pėr promovimin e USHT-sė si universitet i hapur dhe i orientuar drejt studentėve.

Nga: LAURA PAPRANIKU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio