Studentet.info
Lajme : Bursa studimesh nė SHBA
Kyqur 18-03-2008 6:20:51 (1595 Lexime)


TETOVĖ, 17 MARS- Tė enjten, nė Tetovė, do tė prezantohen programet pėr mundėsi studimi nė universitetet e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Kėshtu, me 20 mars me fillim nė ora 18 : 00 nė Kėndin Amerikan nė Tetovė pėrfaqėues konpetent tė Ambasadės Amerikane nė Shkup do tė prezantojnė temėn “shansė pėr burs studimesh nė SHBA”.
Programet Fulbright do ti paraqesin Cristina Rodriguez, Judy Richardson, patsaj Amy Storrow, atasheu kulturor nė ambsadėn amerikane dhe Gazmend Iljazi, pėrfgaqėues pėr ēėshjte edukimi.
Programi "Fulbright" ndėrkombėtar ka nė bazė tė saj shkėmbimin arsimor, tė ngritur nė vitin 1946 nga qeveria e SHBA-sė, nė bazė tė legjislacionit tė paraqitur nga ish-Senatori J. William Fulbright nga Arkansasi. Synimi i tij ėshtė tė "rrisė mirėkuptimin e ndėrsjellė mes popullit tė Shteteve tė Bashkuara dhe popujve tė vendeve tė tjera". Ky program funksionon nė 140 vende tė botės dhe jep afėrsisht 4.500 grante tė reja ēdo vit nė lėmi tė ndryshme.


Kėndi AMerikan nė Tetovė fton tė gjithė tė interesuarit tė marrin pjesė nė kėtė prezantim, pėr tė marr informacione tė dorės sė parė nga vet personat e autorizuar amerikan.
Ndryshe javėn e kaluar nė Kėndin Amerikan nė Tetovė ėshtė prezantuar programa “Work travel in USA” ku kanė marr pjesė njė numėr i madh studentėsh nga Universiteti Shtetėror i Tetovės dhe nga Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė, ku kanė marr tė gjitha informacionet pėr mundėsi pune tė pėrkohshme pėr studentėt gjatė verės nė SHBA.

Studentet.info
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio