Studentet.info
Lajme : Do tė rriten bursat
Kyqur 24-03-2008 8:30:39 (1359 Lexime)

SHKUP, 24 MRAS - Nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės (MASH) ėshtė formuar Komision pėr rishqyrtimin e bursave pėr studentė, kredive dhe bursave pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme. Komisioni nė fjalė pėr njė kohė tė shkurtėr do tė rishqyrtojė kėrkesėn e studentėve pėr rritjen e bursave, ndėrsa kėrkesa e Unionit studentorė pėr do ti ndihmojė nė sjelljen e vendimeve. Shfrytėzues tė bursave janė 10724 studentė dhe nxėnės tė shkollave tė mesme, ndėrsa bursa pėr studentė kap vlerė 3300 denarė nė muaj, kreditė 2200 denarė, si dhe pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme 2000 denarė.

"Rritje tė bursave dhe kredive pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme do tė ketė, mirėpo momentalisht nuk mund tė them pėr sa pėr qind do tė bėhet rritja. Nė Ministrinė e Arsimit kohė mė parė ėshtė formuar Komisioni qė do tė rishqyrtojė buxhetin pėr bursat studentore, kreditė dhe pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme. Nė bazė tė buxhetit do tė bėhet edhe shtimi shtesė", thekson zėdhėnėsja e MASH-it, Drita Mamuti. (H.A)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio