Studentet.info
Lajme : KONFERENCA E V E REKTORĖVE TĖ UNIVERSITETEVE TĖ BALLKANIT
Kyqur 03-04-2008 7:34:52 (1420 Lexime)


TIRANĖ, 2 PRILL- Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti mori pjesė nė Konferencėn e V-tė tė rektorėve tė universiteteve ballkanike qė u mbajt nė Tiranė mė 28-29 Mars 2008.

Konferenca u pėshėndet nga Ambasadori i Italisė nė Tiranė, ET Z.Saba D’Elia, Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Z. Genc Pollo i cili foli pėr reformat nė arsimin e lartė, qėllim kryesor i tė cilave ėshtė integrimi organik, nė tė gjitha planet, i arsimit tė lartė dhe kėrkimit shkencor, pėr tė krijuar sistemin e shkencės, nė qendėr tė tė cilit do tė jenė universitetet.Rektorė dhe pėrfaqėsues tjerė tė universiteteve nga Ballkani dhe Italia para tė pranishmėve u paraqitėn me kumtesa dhe prezantime tė ndryshme lidhur me temėn e konferencės ”Procesi i Bolonjės dhe kėrkimet”.

Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Prof.dr. Sadi Bexheti nė kumtesėn e tij u pėrqendrua nė prioritetin e bashkėpunimit ndėruniversitar ku ndėr tė tjera potencoi “Universitetet duhet tė zhvillojnė mekanizma dhe metoda qė do tė mundėsojnė vendosjen mė tė lehtė tė bashkėpunimit ndėrkombėtar. Evropėn nuk duhet perceptuar dhe kuptuar si njė konglomerat financiar dhe ekonomik respektivisht si Euro-monedhė: Evropa duhet tė jetė Evropė e diturisė. Qė ky slogan tė jetė vlerė parėsore e sistemit tė vlerave qė i kultivon Bashkimi Evropian Universitetet duhet tė forcojnė dhe tė ndėrtojnė dimensione intelektuale, kulturore dhe teknologji inventive”.

Nė konferencė morėn pjesė tė gjithė universitetet nga Shqipėria, universitete tė ndryshme nga Italia si: Universiteti i Padovės, Maceratės, Triestės, Universiteti politeknik i Milanos, Universiteti i Ferarės, Barit etj.

Nė fund tė konferencės dyditore u mbajt edhe Tavolina e rrumbullakėt e Rektorėve tė Universiteteve tė Ballkanit ku edhe u nėnshkrua deklaratė e pėrbashkėt, deklaratė kjo e cila synon harmonizimin e sistemit akademik, respektivisht internacionalizimi i arsimit sipėror, shkėmbim tė pėrvojės ekzistuese me tė cilėn disponojnė universitetet, me diploma tė pėrbashkėta, me iniciativa tė pėrbashkėta hulumtuese etj.


Kjo konferencė ėshtė organizuar nga Ambasada e Italisė me pėrkrahje tė Ministrisė pėr Arsim dhe Shkencė dhe ministrive tjera pėrkatėse si dhe organizata tjera nga vendi dhe Italia.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio