Studentet.info
Lajme : Profesori dhe avokati amerikan Jozeph Beck qėndron nė Tetovė
Kyqur 03-04-2008 9:31:05 (1103 Lexime)

TETOVĖ, 2 PRILL – Mbrojtja e tė drejtės intelektuale ėshtė e shenjtė dhe rezultat i sukesit dhe konkurencės lojale qė nxit progresin nė lėmi tė ndryshme. Avokati mė i suksesshėm nė Amerikė, Jozeph Beck, tha se plagjiatura duhet tė trajtohet si njė kriminalitet i madh dhe dėnimi duhet tė jetė vetėm me burgim e jo me pagesė apo diēka tjetėr. Ai tė martėn gjatė ligjėrimit nė Kėndin Amerikan nė Tetovė, tha se ka hasur artistė dhe krijues tė mirė nė Maqedoni dhe nė Ballkan, por veprat e tyre krijuese kanė nevojė pėr mbrojtje ligjore

Ai duke folur para studentėve, juristėve . ekonomistėve dhe krijuesėve te ndryshėm tha se ligji nė Maqedoni duhet tė respektohet maksimalisht dhe autorėt e ndrsyhėm mos tė presin qė shteti t’ua mbrojė pronėn e tyre intelektuale por ato duhet qė tė angazhojėn avoketėr privat dhe tė luftojnė me fenomenin plagijat. Ndėrkaq, sipas tij, gjykatat e vendit duhet qė ti zgjedhin sa mė shpejtė qė ėshtė e mundur lėndėt qė kanė tė bėjnė me mbrojtjen e pronės intelektuale. “muzikantėt, letrarėt dhe krijuesit e veprave dhe produketeve tė ndryshme kanė nevojė pėr njė rritje tė vetėdijės sė mbrojtjes sė drejtės autoriale. Vetėm atėherė mund tė pretendohet qė tė stimulohet ideja pėr krijime tė reja” tha Jozeph Beck. Ai me kėtė rast nė mėnyrė interaktive ka spjeguar se pikėrisht nė mbrojtjen e pronėsisė intelektuale qėndron formula e suksesit tė produksioneve filmike amerikane si dhe tė gjigantėve tė mėdhenjė ekonomik botėrorė. Ai duke u nisur nga pėrvoja e tij personale tha se nė Amerikė zhvillohet luftė e ashpėr kundėr plagjiaturės e cila trajtohet si njė kriminalitet i organizuar.
Profesori dhe avokati Jozeph Beck, ėshtė mė i njohuri nė Amerikė nė luftėn pėr mbrojtjen e tė drejtės autoriale. Ai momentalisht ėshtė avokati mbrojtės i gjigantit tė kėrkimit nė internet “Google. Com” e cila ka edhe proces gjyqėsor me kėtė tematik
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio