Studentet.info
Lajme : Donacion norvegjez nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės
Kyqur 10-04-2008 11:55:31 (1746 Lexime)


TETOVĖ, 10 PRILL – Fondacioni norvegjez “Vester”, tė mėrkurėn i bėri njė donacion Bibliotekės sė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Fjala ėshtė pėr botimin mė tė ri nė fushėn e filozofisė, “Filozofia politike” tė autorėve Raino Malnes dhe Knut Midgaard. Rami Kamberi, drejtor i Bibliotekės sė USHT-sė shprehu mirėnjohje pėr autorin e librit tė shqipėruar, Shtėpinė botuese “Feniks” dhe Ambasadėn norvegjeze.
“Kjo krijon njė urė mes shqiptarėve tė Maqedonisė me Norvegjinė tė cilėt pėrmes kėsaj vepre do tė na dhurojnė nga kultura e tyre politike”, tha Kamberi. Ai mė tej shtoi se ky donacion ėshtė i mirėseardhur jo vetėm pėr furnizimin me libra, por edhe tė shkėmbimit tė kulturave dhe shpreson qė edhe librat nga autorė shqiptarė tė Maqedonisė tė plasohen nė Norvegji.

Pėrfaqėsuesja e fondacionit norvegjez, Astrid Megard Sollid sqaroi se kjo ėshtė hera e tretė qė qėndron nė USHT dhe kėsaj radhe kėnaqėsia ėshtė mė e madhe se vinte me njė sasi mė tė madhe tė librave, qė janė ide me vlerė. “Norvegjia dhe Maqedonia janė dy shtete tė vogla nė skaje tė ndryshme tė botės dhe shpresojmė sė ky libėr do tė jetė njė urė lidhėse mes tyre”, shtoi ajo.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio