Studentet.info
Lajme : USHT preferon prezantimin nė shkolla
Kyqur 12-04-2008 3:54:07 (1880 Lexime)


TETOVĖ, 12 PRILL- Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT) ka filluar fushatėn e prezantimit tė mundėsive studimore nė shkollat e mesme tė vendit. Fushata ka pėr qėllim ti njoftojė studentėt e ardhshėm me mėnyrėn studimeve, fakultetet dhe programet studimore.
Rektori i USHT-sė, Sadi Bexheti thotė se tani mė kanė prezantuar mundėsitė nė dy shkolla tė mesme dhe sipas planit pėrfshihen tė gjitha, ndėrsa theks i veēantė u kushtohet paraleleve me mėsim nė gjuhėn shqipe. Bexheti shprehet se pėrmes prezantimeve nxėnėsit kanė rast tė pyesin pėr ēdo gjė qė u intereson lidhur me Universitetin dhe u jepet menjėherė pėrgjigje.
"Ne insistojmė tė kemi kontakte direkt me nxėnėsit qė mbarojnė arsimin e mesėm. E rėndėsishme ėshtė qė studentėt e ardhshėm qė do tė zgjedhin Universitetin Shtetėror tė Tetovės ti posedojnė paraprakisht tė gjitha informacionet pėr mėnyrėn e studimeve. Ata gjatė vizitave do tė njoftohen nė detaje, me provimin shtetėrorė, drejtimet, fakultetet dhe studimet programore", thekson rektori
Ndėrkohė, studentėt e ardhshėm pėrveē prezantimeve nėpėr shkolla do tė kenė rastin tė informohen pėr universitet shtetėrore dhe private edhe pėrmes manifestimit tradicional "Ditėt e karrierės - Arsimi investim nė tė ardhmen", qė fillon nga 17 prilli nė Shkup.

Ndėrkaq, pėr USHT-nė forma mė e mirė e informimit tė studentėve nuk janė panairet, por shkollat, pasi sipas drejtuesve tė kėtij institucioni ekziston bindja se studentėt shqiptar pak e vizitojnė panairin e arsimit nė Shkup.
"Kėshilli i rektoratit vendosi qė mos tė marrim pjesė nė Panairin e organizuar, ngase nxėnėsit mė mirė mund tė informohen gjatė vizitave nėpėr shkolla tė mesme. E rėndėsishme ėshtė qė studentėt e ardhshėm njoftohen me detaje pėr vazhdimin e studimeve nė USHT", sqaron rektori i USHT-sė, Sadi Bexheti.
Manifestimi Ditėt e arsimit dhe karrierės ėshtė mirėpritur edhe nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės. "Shpresojmė se tė gjithė nxėnėsit e shkollave tė mesme do tė shfrytėzojnė rastin tė informohen pėr arsimin e lartė, por edhe ata qė mbarojnė arsimin fillorė me atė tė mesėm nė manifestim tradicional", thotė zėdhėnėsja nė Ministrinė e Arsimit Drita Mamuti.

Nga: Hajrie AZEMI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio