Studentet.info
Opinione : NUK ĖSHTĖ JETA “BARDHĖ E ZI” PROFESOR ALI ALIU
Kyqur 15-04-2008 10:02:58 (2399 Lexime)

I nderuar profesor Ali Aliu, me vėmendje e kam pėrcjellė deklaratėn tuaj pėr TOP SHOW. Mė vjen keq qė sot, pas njė periudhe mjaft tė rėndė tė shqiptarėve tė Maqedonisė tė ju themi se jeta nuk ėshtė bardhė e zi, i nderuari profesor. Mė habit fakti se si njė akademik ėshtė aq skeptik ndaj vlerave tė popullit tė vet, e aq mė pak ndaj studentėve tė USHT-sė, UEJL-sė dhe UKM-sė. A nuk ju brenė ndėrgjegjja qė tė deklaroni se shqiptarėt e Maqedonisė nuk kanė universitet adekuat, apo “tė dy universitetet nė Tetovė nuk e bėjnė normėn dot as sa njė gjysmė”.Mė habit fakti se pse tash, nė kėto momente ku pas ardhjes sė rektorit, prof.dr. Sadi Bexheti shumė armiqve tė USHT-sė, e aq mė shumė atyre shqiptarėve qė ndoshta se ndjejnė veten se janė shqiptarė, ju pengon avancimi i kėtij universiteti, proceset qė zhvillohen me hov dhe qė nė USHT sjellin emra tė njohur tė shkencės dh earsimit. Nuk e di qėllimin e as se cili jeni ju profesor, por ju njoha tash, se nga vini dhe kush jeni. Eja profesor dhe shih nga afėr se nė USHT nuk mėsohet BARDHĖ E ZI e as PDSH , BDI e BDSH, me plot pėrgjegjėsi ju them, ėshtė mirė tė jeni kritik por jo injorues i vlerave kombėtare. Ėshtė mirė tė flisni pa dorėza, por jo me prapavijė politike, apo qėllime dhe interesa personale. Do tė doja tė di profesor, se tė kujt interesa mbroni? Ēfarė qėllimi keni, qė po ju pengojnė universitetet e shqiptarėve tė Maqedonisė?! Apo mos vallė na kėshilloni qė t’i mbyllim kėta dy universitete? Ne mendojmė ndryshe i nderuari akademik. Universitet tona do tė rriten edhe do tė zhvillohen nė horizonte tė reja shkencore e artistike.

Ylber Jahiu

Student nė USHT
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio