Studentet.info
Lajme : Nė 23-24, Prill nė Tetovė hapet edicioni i 6-tė i Panairit Arsimor Ballkanik 2008
Kyqur 19-04-2008 2:32:12 (1693 Lexime)


TETOVĖ, 19 PRILL - Qyteti universitar i Tetovės, do tė jetė nikoqir i Panairit Arsimor Ballkanik qė do tė mbahet mė 23,-24 Prill 2008, nė ambientet e Qendrės Kulturore tė Tetovės (Pallatit tė Kulturės.) Qėllimi i organizimit tė Panairit Arsimor Ballkanik ėshtė komunikimi i drejtėpėrdrejtė me Universitetet dhe kolegjet, fondacione (qė ndajnė bursa) qė do tė njohtojmė se cfarė ofrojnė nė programet e tyre pėr studentėt dhe nxėnėsite ardhshėm pėr vitin akademik 2008/2009, pėr studime postdiplomike etj. Po ashtu studentėt e ardhshėm , studentėt qė studiojnė tė njohtohen me mundėsitė qė kėto Universitete ofrojnė pėr tė fituar bursa studimi kėtu dhe jashtė vendit. Ditėt ndėrkombėtare tė karrierės janė njė hap drejt komunikimit mė tė mirė nė relacionin institucione arsimore dhe nxėnės e studentė potencialė.

Panairi Arsimor Ballkanik ėshtė njė dritare pėr nxėnėsit, maturantėt, studentėt, prindėrit, njerėzit e biznesit, institucioneve qeveritare e joqeveritare, fondacionete ndryshme qė ofrojnė bursa qė tė komunikojnė me tė gjithė universitet publike dhe private nga rajoni, si nė Maqedoni, Kosovė, Shqipėri, Turqi, Bullgari, Greqi e shumė vende tjera.

Panairi Arsimor Ballkanik, do tė pėrkrahet nga tė gjithė mediumet e shkruara dhe elektronike nė rajon, Tė gjitha mediat elektronike, ato tė shkruara nacionale dhe lokale do ti japin mbėshtetje kėtij aktiviteti qė ka karakter ndėrkombėtar.

Tetova mbetet qyteti i nderuar si vend mikpritės sepse do tė presė universitete dhe kolegje prestigjioze qė do tė vijnė tė prezentojnė programet e veta, pikėrisht nė qytetin e dy universiteteve. Pos tjerash nė qendėr tė vėmendjes do tė jenė edhe organizimi i konferencave pėr shtyp, Forumit , tė debateve me gazetarė e profesorė , dhe takimeve tė drejtpėrdrejta tė vizitorėve me kėto institucione tė arsimit tė lartė nė rajon.

Po ashtu pėrgjatė mbajtjes sė kėtij evenimenti, hapėsirė e veēantė do t'i kushtohet video-prezantimeve tė tė gjithė universiteteve nė veēanti, ku varėsisht nga agjenda e organizatorėve, vizitorėt do tė jenė tė njoftuar me atė se nė ē'kohė apo ē'vend, njė universitet i caktuar, bėn prezantimin e tij. Kjo bėhet qė vizitorėt edhe mė imtėsisht tė njihen me programet akademike tė universiteteve rajonale.

Panairi Arsimor Ballkanik, ėshtė njė mundėsi e pėrkryer qė maturantėt e shkollave tė mesme, tė profileve tė ndryshme, tė njihen mė se pėr afėrmi me ofertat universitare, qofshin ato universitete publike, private, apo private jofitimprurėse.

Poashtu ėshtė njė rast i mirė edhe pėr studentėt dhe profesorėt tė cilėt dėshirojnė tė ndjekin studime master dhe doktorata sepse kėto universitete do tė ofrojnė programe ekskluzive pėr master e doktorata.

Vitin e kaluar nė kėtė aktivitet morrėn pjesė institucione arsimore si: UNiversiteti iEvropės Juglindore, Universiteti Fon, KOlegji universitar Victory, KOlegji Tempulli, Universiteti Mbretėror Ilria, Universiteti I Shefilldit, Kolegji Amerikan I Selanikut, Shkolla Amerikane e Kosovės, Yahja Kemal, Akademia italiane e Modės, Universiteti LAeksandėr Moisiu, Gjimnazi I Pestė, HRC Cullinary Academy qė pėr tre ditė me rradhė shpalosėn progarmet e veta. Sivjet pritet njė fluks edhe mė I madhe se ai I vitit tė kaluar konfirmojnė nga Panairi Arsimor ballkanik.

Per me teper: www.balkanfair.com
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio