Studentet.info
Lajme : Nė Gjykatė pėr veshjen muslimane
Kyqur 04-03-2005 7:01:03 (1900 Lexime)


Studentja qė mbrohet nė gjyq pėr veshjen muslimane

Angli, 4 MARS- Njė studente muslimane me origjinė nga Bangladeshi ka aritur tė fitoj tė mbaj veshje tradicionale tė besimit musliman.
Gjykata e apelti anglez ka hedhur poshtė njė vendim tė gjykatės duke i dhėnė tė drjetė Shabina Begum e cila ishte pėrjashtuar nga Liceu “Denbigh” i Litounit sepse kishte refuzuar tė vishte shalwar kamez (ēorap edhe fund).Sipas vajzės kjo veshje nuk mbulonte aq sa duhej trupin prandaj ajo vazhdonte tė shkonte nė shkollė mė ixhab, qė ėshtė njė veshje qė mbulon tė gjithė trupin pėr veēduarėve dhe fytyrės
Vajza ėshtė mbrojtur nė gjyq n ga Ēeri Bot, bashkėshortja e kryeministrit britanik Toni Bler.

Nė fjalėn e saj tė mbrojtes, Bot ka thėnė se shkolla nė kėtė mėnyrė ka dhunuar tė drjetėn e besimit dhe pdrejtėsishtė e ka penguar tė ushtroj atė. "Gabimi mė i madh i shkollės nė kėtė rastė ka qenė se nuk ka vlersuar se me veprimin e marė po thyente tė drejtėn e ushtrimit tė besimit tė vajzės, e drjetė qė sankscionohet nė nenin 9” ka deklaruar gjykatėsi Skot Bejke, duke u referuarlegjislacionit anglez pėr tė drejtėn e ushtrimit dhe besimit fetar.
Grupi musliman mė i rėndėsishėm i Anglisė, Kėshilli musliman i Anglisė, e ka pritur mjaftė mirė vendimin e gjykatės.
Ky ėshtė nje vendim mjaftė i rėndėsishėm qė ēon nė vėnd tė drejtėn pėr tė mbrojtur liritė themelore tė njeriut. Mjaft shkolla tė tjera tani do tė jenė mė tė gatėshme pėr tė pranuar studentet qė mbajnė veshur ixhaben”, ka deklaruar pėr shtyp Ikbal Sakrani shef i kėtij kėshilli.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio