Studentet.info
Lajme : MPB-ja konfirmon mė nė fund rastin e studentit nga Prishtina
Kyqur 23-04-2008 10:40:41 (1492 Lexime)

SHKUP, 23 PRILL - Maqedonia tė lidhė marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn, ta njeh pavarėsinė dhe tė mos i bėn qytetarėt kosovar cak tė aventurave tė rrezikshme qė tensionojnė situatėn. Kjo ėshtė kėrkesa me tė cilėn Organizata e Veteranėve tė Luftės tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare (OVL-UĒK), u ėshtė drejtuar autoritete maqedonase, pas arrestimit tė Petrit Nimanit, ish-pjesėtarit tė UĒK-sė dhe familjarit tė Komandant Fadil Nimani-Tigri, qė ra dėshmor nė luftėn e 2001-shit nė Maqedoni. “Maqedonia, vazhdon tė shkelė tė drejtat dhe liritė e njeriut, duke pėrdorur metoda tė ngjashme titiste, duke kidnapuar njerėz tė pafajshėm”, thuhet nė reagimin ne tyre. Tė revoltuar me rastin e bashkėluftėtarit tė tyre, Petritit, i cili sikurse ėshtė deklaruar edhe vetė ėshtė keqtrajtuar gjatė marrjes nė pyetje prej shėrbimeve sekrete tė shtetit, OVL – UĒK vlerėson se “kjo dėshmon qė aparati antishqiptar vazhdon tė veprojė ende dhe se tė drejtat dhe liritė e njerėzve dhunohen kur tė dojė ky aparat dhe sa herė tė dojė”.


Rastin mė nė fund e kanė konfirmuar edhe nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė (MPB), ku tė dielėn dhe tė hėnėn thonin se nuk dinė gjė. “Personi ėshtė ndaluar nė njė bisedė informative, me qėllim tė vėrtetimit tė disa dyshimeve qė ka MPB-ja, lidhur me disa vepra kriminale, ku nuk ėshtė e thėnė tė jetė i involvuar ai por tė kryera nga persona tjerė pėr tė cilėt mund tė kishte njohuri ai”, thotė zėdhėnėsi Ivo Kotevski. Sipas tij, Petrit Nimani, ishte lėshuar “pas njė kohe tė shkurtėr” dhe ndaj tij nuk ėshtė ushtuar asnjė dhunė. “USSH sqaron opinionin dhe studentėt nė veēanti se Petrit Nimani ishte ndaluar tė dielėn nė ora 8.30 nė pikėn kufitare Bllacė tė IRJM-sė dhe ėshtė mbajtur nė vende tė ndryshme pėr gjatė gjithė ditės nga strukturat shtetėrore tė Maqedonisė, ku dhe ėshtė keqtrajtuar fizikisht dhe psikikisht, kėrcėnuar me likuidim fizik”, shkruhet nė reagimin e Kėshillit drejtues tė USSH-sė. Mė tej, thuhet se, “shėrbimi sekret maqedonas, ka aktruar me tė dhe ka xhiruar foto tė ndryshme me qėllim tė krijimit tė gjoja fakteve qė Petriti ėshtė i inkriminuar nė vepra tė ndryshme me qėllim tė rrezikimit tė sovraniteti tė IRJM”. Lidhur me kėtė zėdhėnėsi Kotevski, thotė se “personi edhe mund tė jetė xhiruar apo fotografuar, me qėllim qė MPB-ja tė ketė fakte pėr gjendjen e tij fizike dhe tė mund ta dokumentojė atė, nėse personi do pohonte tė kundėrtėn”. Ai, mohon qė institucionet e Kosovės, tė kenė kėrkuar informacion nga Maqedonia pėr rastin e studentit nga Prishtina, ndėrsa thotė se nuk ka pasur nevojė pėr komunikim mes rrugėve diplomatike, pasi nuk behėt fjalė pėr arrestim por pėr bisedė informative. “Policia ka tė drejtė tė zhvillojė biseda informative me tė gjithė ato persona, pėr tė cilėt mendon se posedojnė informata pėr persona tjerė qė kryejnė veprimtari kriminale”, thotė zėdhėnėsi i MPB-sė. Njė ditė mė parė, USSH-ja, kryetar i sė cilės ėshtė Petrit Nimani kėrkoi prej qeverive tė Kosovės dhe Maqedonisė, tė japin sqarime zyrtare pėr rasti, kurse organet gjegjėse tė Kosovės “tė marrin masa pėr keqtrajtimin psikik dhe fizik qė i ėshtė bėrė Petrit Nimani, nga policia maqedonase dhe sigurimi i shtetit tė Maqedonisė”, sikurse nėnvizojnė ato. OVL- UĒK-ja, ka shprehin habinė se “si paska mundėsi qė njė student universitar tė bėhet cak i njė aksioni policor, ndėrsa nė anėn tjetėr lejohet qė kriminelė ordinerė tė shėtisin lirshėm nėpėr rrugė, madje duke kaluar edhe para syve tė policisė”. Ata, kanė apeluar t’ju jepet fund pėrndjekjes sė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė. Bashkėluftėtari i tyre, Petrit Nimani, aktualisht kryetari i USSH-sė dhe anėtar i Parlamentit Studentor tė Kosovės, ka deklaruar se i ėshtė nėnshtruar dhunės fizike dhe psikike dhe se ėshtė mbajtur nė arrest rreth 12 orė.

Nga: Laura PAPRANIKU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio