Studentet.info
Njoftime : "Prishtina, metropol ose..."- Konferenca ndėrkombėtare pėr urbanizėm, nė Universitetin AAB
Kyqur 29-04-2008 2:23:47 (3917 Lexime)


Mė 22 dhe 23 Maj 2008, nė ambientet e Universitetit AAB, do tė zhvillojė punimet Konferenca ndėrkombėtare e urbanizmit „Prishtina, Metropol ose...“

Pjesėmarrės nė konferencė janė profesionist tė njohur botėror tė urbanizmit, pėrfshirė kėtu edhe prof. Nikos Salingaros nga Universiteti i San Antonios, Hjuston, Texas, SHBA.

Vendi i zhvillimit tė projektit:
Universiteti AAB, Prishtinė, Kosovė
Adresa: Zona Industriale pn, Prishtinė, Kosovė

Qėllimi i projektit:
Qėllimi i kėtij projekti ėshtė konstatimi i gjendjes aktuale, identifikimi i problemeve urbanistike
dhe arkitektonike nė qytetin e Prishtinės dhe propozimi i rrugėdaljes kah njė qytet
bashkėkohor konform standardeve Europiane. Objektiv me rėndėsi tė veēantė pėr
Konferencėn do tė jetė ndėrrimi i pėrvojave dhe ndėrtimi i raporteve nė mes tė ekspertėve
ndėrkombėtar, tė regjionit dhe atyre vendor.

Temat e konferencės:
1. Mbipopullimi i paplanifikuar dhe menagjimi i implikimeve urbane
2. Baza ligjore dhe procedurat si faktorė tė zhvillimit urban dhe roli i resurseve
profesionale nė planifikim dhe implementim tė planeve
3. Zhvillimet urbane/teknologjike dhe humanizmi
4. Ndikimi i urbanizmit nė mirėqenien sociale
5. Zonimet dhe Planet Rregullative, Mostėr–Lakrishtja, dhe
Pse ende ka shpresė - SmartCode dhe Transect Base Coding

Personi kontaktues:
Besnik MURATI, tel: +377 (0) 44 20 84 86
E-mail:
Ju lutem qė tė konfirmoni pjesėmarrjen tuaj !
Me respekt,
Universiteti AAB
prishtina2008@gmail.com
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio