Studentet.info
Njoftime : Konkurs pėr bursa pasdiplomike
Kyqur 06-05-2008 2:30:22 (1636 Lexime)

SHKUP, 5 MAJ - Qeveria e Maqedonisė pėrmes Sekretariatit pėr Eurointegrime, pėr tė gjashtėn herė me radhė, ka hapur konkursin pėr shpėrndarjen e bursa pėr studime pasdiplomike nė sferėn e Bashkimit Evropian, respektivisht tė drejtės evropiane, ekonomi, politika e BE-sė, apo studime multiplicitare pėr BE-nė nė universitetet e huaja pėr vitin akademik 2008/09. Konkursi i hapur muajin e kaluar do tė zgjasė deri mė 19 maj tė vitit 2008, ndėrkohė qė tė drejtė konkurrimi kanė tė gjithė tė diplomuarit, tė cilėt kanė diplomuar nė universitetet e vendit dhe tė cilėt studimet e tyre pasdiplomike i kanė regjistruar pėr tė parėn herė.

Gjithashtu, tė gjithė ata tė cilėt do tė konkurrojnė pėr bursa, duhet tė jenė shtetas tė Maqedonisė. Ndryshe, qė nga viti 2003, Qeveria e Maqedonisė ka filluar aktivitetet pėr shpėrndarjen e bursave pėr studime pasdiplomike jashtė vendit nė sferėn e Bashkimit Evropian, politikat e saja, historinė e drejtė si dhe ekonominė. Qėllimi i sigurimit tė tė ardhurave financiare ėshtė qė tė dėrgohen kuadro tė rinj pėr kualifikim plotėsues nė sferėn e BE-sė dhe integrimeve, si dhe zhvillimi dhe pėrforcimi i administratės shtetėrore, tė cilėt do tė angazhohen nė procesin eurointegrues. Pėrmes kėtij aktiviteti, nė periudhėn 2003-2007, Qeveria e Maqedonisė ka mbėshtetur gjithsej 57 bursa, nga tė cilat 29 janė mbėshtetur me memorandum pėr bashkėpunim me Mbretėrinė e Holandės, ndėrsa 8 memorandume pėr bashkėpunim janė nėnshkruar me Republikėn e Gjermanisė dhe 20 pėrmes Qeverisė sė Maqedonisė. (B.M)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio