Studentet.info
Lajme : Nis procesi i lehtėsimit tė vizave pėr studentėt kosovarė
Kyqur 06-05-2008 10:06:03 (1412 Lexime)


PRISHTINĖ, 6 MAJ – Ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, konfirmoi tė martėn se ka filluar procesi pėr lehtėsimin e vizave pėr kategoritė e veēanta tė qytetarėve tė Kosovės, veēanėrisht pėr studentėt dhe stafin akademik tė Universitetit tė Prishtinės. Kėto komente, Hoxhaj i bėri pas njė takimi me shefin e Zyrės ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian nė Prishtinė, Renzo Daviddi.

“Tė gjitha pjesėt e Ballkanit janė pjesė e procesit tė lehtėsimit tė vizave, ndėrsa Kosova deri mė tani nuk ėshtė pjesė e kėsaj dhe ne sot sė bashku me Renzo Daviddi-n u dakorduam qė tė fillojmė kėtė proces”, tha ai.
Sipas Hoxhajt, procesi i lehtėsimit tė vizave do tė fillojė me studentėt dhe profesorėt e UP-sė, pėr tė cilėt, MASHT ėshtė i interesuar qė tė kenė njė mobilitet akademik mė tė mirė.
Ai tha se njė shkresė e tillė do t’i dėrgohet tė gjitha shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian. Ndėrkaq, Hoxhaj shtoi se MASHT-i do tė merr pėr obligim qė secili student qė do tė merr vizė tė kthehet nė Kosovė.


Ndėr tė tjera, ministri Hoxhaj theksoi se duke e pasur parasysh se sektori i arsimit ka njė rėndėsi tė madhe pėr zhvillimin e vendit, ėshtė kėnaqėsi e madhe qė Komisioni Evropian po mbėshtet edukimin e lartė.
Ndėrkaq, shefi i zyrės ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian nė Prishtinė, Renzo Daviddi, premtoi ta ndihmojė Kosovėn nė liberalizmin e vizave.
“Procesi i lehtėsimit tė vizave ėshtė njė ēėshtje e cila po diskutohet nė kornizėn e tretė tė rajonit tė Ballkanit Perėndimor dhe kemi thėnė qė kjo ėshtė njė mundėsi e mirė pėr studentėt qė do tė dalin jashtė vendit pėr tė studiuar dhe tė kthehen pėr tė kontribuar nė vendin e vet”, tha ai.
Ai tha se arsimi konsiderohet njė ēėshtje shumė e rėndėsishme nė Kosovė dhe Komisioni Evropian do tė ndihmojė kėtė sektor.
“Ne kemi vendosur qė tė japim sa mė shumė qė tė jetė e mundur nė kėtė sektor. Janė disa projekte qė ne do t’i financojmė”, shtoi Daviddi.

Marrė nga KosovaLive
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio