Studentet.info
Lajme : Studentėt e USHT-sė i bashkėngjiten aksionit humanitar pėr fėmijė
Kyqur 07-05-2008 8:06:09 (2298 Lexime)


TETOVĖ, 7 MAJ - Studentėt dhe profesorėt e Artitit Figurativ nė USHT kanė realizuar projektin humanitar “Pėr fėmijė mė tė lumtur” nga programi studimor nė bashkėpunim me Kryqin e Kuq – Tetovė.
Studentėt do tė krijojnė mbi 100 punimeve artistike – piktura me motive pėr fėmijė duke u ndihmuar fėmijėve me theks tė veēantė atyre tė hendikepuarėve dhe duke shėnuar ditėn ndėrkombėtare tė tyre.
Sekretari i Kryqit tė Kuq, z. Qatip Besimi u shpreh mirėnjohės pėr bashkėpunimin me Universitetin Shtetėror tė Tetovės. “Kjo ėshtė hera e dytė qė USHT-ja i pėrgjigjet pozitivisht kėrkesės sonė pėr njė organizim tė tillė. Vėrejmė se studentėt dhe profesorėt me kėnaqėsi punojnė kėto vepra arti dedikuar fėmijėve. Pjesa mė e madhe e punimeve do tė vendosen nė Qendrėn Klinike tė Tetovės, nė repartin pėr fėmijė, ndėrsa pjesa tjetėr do tė shfrytėzohet pėr projekte tjera pėr fėmijė.”- u shpreh z. Besimi.


Dekani i Fakultetit tė Arteve, doc. Safet Spahiu ndėr tjera u shpreh: “Nuk ėshtė hera e parė qė studentėt dhe profesorėt e programit studimor Art figurativ t’i bashkėngjiten njė akti tė tillė. Ėshtė nė natyrėn e artistėve qė tė organizojnė shumė ekspozita me qėllime humanitare. Kjo e sotshmja ėshtė njė prej tyre. Pa pėrjashtime, tė gjithė studentėt dhe i gjithė stafi i Fakultetit tė Arteve ėshtė angazhuar nė realizimin e kėtij projekti nė ndihmė tė fėmijėve.” I gjithė projekti do tė zgjas njė dit dhe do tė koordinohet nga profesor Nevzat Bejtuli – Kica.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio