Studentet.info
Opinione : Universiteti i Tetovės
Kyqur 07-03-2005 5:04:44 (2685 Lexime)


Ringjallja e “foshnjės sė vdekur”

Universiteti i Tetovės mė nė fund mbylli njė kapitull tė lavdishėm tė historisė sė arsimit shqip nė Maqedoni, me vetė aktin solemn tė ndarjes sė 60 diplomave tė para. 10 vjet pėrballė sfidave tė ndryshme me themele tė mbrojtura me gjakun dhe djerėsn e atyre qė i qėndruan gjithnjė pranė, UT-ja mė nė fund fitoi atė qė meritonte. shqiptarėt e Maqedonisė fituan njė instuticion legal qė pritet tė jetė shtylla kryesore mbi tė cilėn do tė mbėshtet e ardhmja, qė duhet tė jetė mė e ndritur dhe mė me prespektivė.
Edhe pėrkundėr lėshimeve tė solemnitetit qė karakterizoi legalizimin e Universitetit tė Tetovės, ky eveniment s’do mend se ishte njė e arritur kolosale pėr shqiptarėt e Maqedonisė. Sidomos pėr faktin se deri mė sot ishim mėsuar tė dėgjonim pėr tė:”foshnjė e vdekur”, “universitet i egėr”, “ ashtuquajtur”. e ēka jo tjetėr.


Edhe pėrkundėr lėshimeve tė solemnitetit qė karakterizoi legalizimin e Universitetit tė Tetovės, ky eveniment s’do mend se ishte njė e arritur kolosale pėr shqiptarėt e Maqedonisė. Sidomos pėr faktin se deri mė sot ishim mėsuar tė dėgjonim pėr tė:”foshnjė e vdekur”, “universitet i egėr”, “ ashtuquajtur”. e ēka jo tjetėr.
Vetė prania e personaliteteve tė shquara tė jetės politike dhe arsimore nga vendi dhe jashtė, nė aktin solemn tė zyrtarizmit tė Ut-sė dėshmuan seriozitetin e kėtij akti. Vetė kryeparlamentari Jordanovski pranoi se Tetova dhe shqiptarėt e Maqedonisė e meritojnė njė instuticion tė tillė pėr kultivimin e vlerave dhe ngritjen e nivelit arsimor.
Por, jashtė tėrė kėsaj, Universitetin tanimė shtetėror tė Tetovės e pret njė punė e madhe e lodhshme pėr arritjen e pikėsynimeve qė ka ēdo universitet, si ngritjen e nivelit arsimor, rregullin etj, pėr tė krijuar njė instuticion rreth tė cilit do tė mblidhen shqiptarėt pėr tė ndėrtuar ardhėmrinė e tyre.
tani ėshtė koha qė UT-ja tė mbledhė rreth vetes njerėz seriozė dhe tė punohet me pėrkushtim qė tė hiqen ato njolla tė dyshimta qė i ka pasur mė parė, dhe nė tė cilat janė mbėshtetur akuzat e atyre qė e kanė parė tė UT-ja njė rrezik pėr shpėrbėrjen e kėtij shteti.
Universiteti ėshtė njė vatėr e arsimimit, njė instuticion mbi tė cilin mbėshtetet ardhėmria e dėshiruar e ēdo populli, ajoi qė u ka munguar shqiptarėve tė Maqedonisė. Universiteti ėshtė instuticion, i cili nuk do tė lejojė qė edhe mė tej tė na udhėheqin njerėz pa shkollė, pa pėrgatitje profesionale, pra ne do tė kemi mė lehtė tė hedhim hapa mė tė sigurt.
Ardhėmria e studentėve tė UT-sė tani ėshtė e sigurt. Pėr ata nuk ka mė tė panjohura dhe pasiguri, por vetėm njė sfidė sė cilės duhet t’i bėjnė ballė dhe tek e cila i ka sytė gjithė popullata. Arritjet e larta arsimore dhe shkencore tė kuadrove tė reja tė UT-sė duhet tė jenė dhurata mė e mirė pėr ata qė sakrifikuan gjakun, djersėn dhe mundin e tyre pėr kėtė vatėr diturie. Pra, suksese.

Nga: Eshref AMETI - redaktorė nė gazetėn e pėrditėshme FAKTI nė Maqedoni


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio