Studentet.info
Lajme : Rudina Xhunga promovon librin e vet
Kyqur 07-03-2005 9:51:47 (2797 Lexime)


"Sikur Ana"

Tetove, 7 MARS- "Sikur Ana" ėshtė titulli i librit mė tė ri qė sjell para lexuesve publicisjtja dhe gazetarja e mirėnjohur nga Shqipria Rudina Xhunga. Ky libėr sot u promovua edhe para lexuesve tetovarė, konkretisht nė amnfiteatrin e vogėl tė Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė nė praninė e njė numri tė madh krijuesve dhe stundėtėve nga Maqedonia
Romani "Sikur Ana" trajton temėn e dashurisė amėnore, pėrkatėsisht sfondi I tij ėshtė te fajdet, revoltat dhe mbrapshtėsia qė sollėn trazirat e vitit 1997 nė Shqipari.


Libri rėfen pėr jetėn e njė vajze 22 –vjeēare, qė nė mes tė kėtij mallkimi, prźt njė bebe dhe flet me tė pėrditė. Gjithė libri ėshėt ditari I saj me tė bijėn, Anėn.
Ajo jeton nė njė shtėpi me tė dashurin dhe gjithė ditari, nė tė vėrtetė, rrėfen pėrpjekjet e saj, dėshirėn dhe pamundėsinė pėr tė mbajtur tė dashurin dhe Anėn. Gjuha e librit, ėshtė e thjeshtė, e pėrditshme, nėpėrmjet saj autorja pėrcjell kujtime tė fėmijėrisė tė personazhit, drama nė vite tė familjes sė saj dhe tė dashurit tė saj, ku nuk mungon humori dramatik.
Kritku letrar Ali Aliu duke folur nė kėtė promovim, tha se autorja e kėtij libri Rudina Xhunga me kėtė libėr na sjell dicka tė re, posacrėisht ka njė mėnyrė tė re tė rėfimit, qė i bėn librat saj mjaft tė lexuar nga tė rinjėt.
Ndėrkaq, autorja e romanit Rudina Xhunga u shpreh e kėnaqur qė promovimin e saj ariti ta realizojė edhe para lexuesve tetovarė, njėlloj si nė Tiranė dhe Prishtinė.
Romani "Sikur Ana" ėshtė botuar nė shkurt tė kėtij viti nga shtėpia botuese “Dudaj”, Redaktor I librit ėshtė Nasi Lera. Dizenjimi grafik ėshtė realizuar nga Ngadhnjim Mehmeti, nga Tetova.
Ndryshe Rudina Xhunga ėshtė gazetare e televizionit tė njohur shqiptar "Top Chanel" ku mban emisionin debativ "Shqip". Ajo deri mė tani ka nxejrė nė dritė tre libra edhe atė “Tė dua pėr sfond”, “Preja e njė martese tė lodhur” dhe librin i fundit “Sikur Ana”.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio