Studentet.info
Lajme : Lushnjė, rrufeja vret katėr studentė
Kyqur 24-05-2008 1:52:39 (1568 Lexime)

LUSHNJĖ, 23 MAJ - Katėr tė rinj nga Tirana kanė humbur jetėn nė rrugėn Rrogozhinė-Lushnjė, pėr shkak tė njė shkarkimi rrufeje mbi makinėn nė tė cilėn udhėtonin. Vdekja e tė rinjve, qė janė tė gjithė studentė tė moshave 20 dhe 21 vjeē, ėshtė klasifikuar si aksident automobilistik, por, sipas burimeve nga Policia e Lushnjės, shkaku i vėrtetė ka qenė shkarkimi i rrufesė mbi makinė, ēfarė ka bėrė qė shoferi tė humbasė drejtimin e mjetit dhe tė pėrplaset me bordurat anėsore tė rrugės.

Ngjarja tragjike ka ndodhur rreth orės 11:40 tė ditės sė djeshme, nė segmentin rrugor Rrogozhinė-Lushnjė, pikėrisht nė rrethrrotullimin e Ēermės. Katėr tė rinjtė, shokė kursi me njėri-tjetrin, kanė qenė duke udhėtuar me mjetin tip "Mercedes Benz" me targa TR7673M, i cili drejtohej nga shtetasi Roland Muja, 20 vjeē, i cili ishte edhe viktima e parė e kėtij aksidenti.

Nga informacionet qė grupi hetimor ka grumbulluar nė vendin e ngjarjes, mėsohet se mjeti ka qenė me njė shpejtėsi tė ulėt, pėr shkak tė rrotullimit tė detyruar qė duhet tė bėnte nė Ēermė, por njė shkarkim rrufeje ėshtė parė nga dėshmitarėt okularė tė bjerė mbi makinėn e tyre, gjė qė ka shkaktuar humbjen e kontrollit tė mjetit nga ana e drejtuesit dhe pėrplasjen e makinės me bordurėn e rrethrrotullimit. Njerėzit qė kanė shkuar nė ndihmė tė tė rinjve kanė parė se drejtuesi i mjetit, Roland Muja, kishte gjetur vdekjen e menjėhershme, ndėrsa tre tė tjerėt ishin pa ndjenja. Policia saktėsoi se nė spitalin e Lushnjės kanė mbėrritur tė plagosur rėndė tė rinjtė: Eduard Vrapi, 20 vjeē,

Admir Vladi, 21 vjeē dhe Endri Shurdhi, 20 vjeē. Ndėrsa 20-vjeēari tjetėr, Roland Muja, ka gjetur vdekjen e menjėhershme.

Dyshimi se shkak i vdekjes ka qenė njė goditje rrufeje ėshtė hedhur fillimisht nga grupi hetimor, pasi mėsohet nga burime konfidenciale se mbi trupat e viktimave fillimisht janė parė shenja djegieje. Mė pas kanė qenė dėshmitė e personave tė pranishėm nė vendngjarje, qė kanė zbardhur edhe rrethanat e aksidentit.

Nuk dihet ende nėse rrufeja ėshtė shkarkuar mbi mjet apo pėrpara tij. Pak minuta pas aksidentit, pas dėrgimit me urgjencė tė tre tė plagosurve rėndė nė spitalin e Lushnjės, mėsohet se kanė ndėrruar jetė edhe dy tė rinjtė e tjerė, Eduard Vrapi dhe Admir Vladi, pėrkatėsisht 20 dhe 21 vjeē.

Identiteti i tyre fillimisht ka qenė i vėshtirė pėr t‘u mėsuar, pėr faktin se nuk kanė pasur dokumente identifikimi me vete pėrveē drejtuesit tė mjetit. Endri Shurdhi, 20 vjeē, ishte i vetmi qė mbėrriti i vetėdijshėm nė spitalin e Lushnjės dhe ishte ai qė identifikoi shokėt. Por, edhe Shurdhi nuk u ka mbijetuar plagėve dhe ka ndėrruar jetė paditen e djeshme.

Viktimat

Roland Muja, 20 vjeē

Eduard Vrapi, 20 vjeē

Admir Vladi, 21 vjeē

Endri Shurdhi, 20 vjeē
Rasti


Mė 2004-ėn, vdekje nga

rrufeja nė mes tė Tiranės


Njė goditje rrufeje i ka marrė jetėn njė tė riu nė qendėr tė kryeqytetit mė 8 qershor tė vitit 2004. Maksim Spaho ėshtė goditur nga njė rrufe rreth orės 17:20 tė 8 qershorit pranė stacionit tė autobusėve tė Kamzės, disa metra larg sheshit "Skėnderbej". Nga kjo goditje rrufeje u plagosėn edhe dy kalimtarė tė tjerė. Spaho ka qenė duke ecur nė rrugė nė momentin qė ėshtė goditur nga rrufeja, ndėrkohė qė nė ato momente binte njė shi pa pushim. Nė atė kohė u diskutua pėr mungesėn e rrufepritėseve nė ambientet publike. Vdekje nga goditjet e rrufesė regjistrohen ēdo vit nė Shqipėri, por zakonisht kėto ngjarje ndodhin nė fshatra. Rasti i fundit i vdekjes nga rrufeja ėshtė shėnuar gati njė vit mė parė, nė njė fshat tė Fierit, ku humbi jetėn nė arė njė fėmijė 11 vjeē.
(SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio