Studentet.info
Lajme : Mbrėmje maqedonase
Kyqur 26-05-2008 3:22:53 (1191 Lexime)

Tetovė, 25 maj - Me rastin e 24 Majit, Ditės sė iluministėve mbarėsllovenė "Shėn Cirili e Metodi", tė premten nė mbrėmje nė amfiteatrin e USHT-sė nė Tetovė, ėshtė mbajtur manifestimi "Mbrėmjet maqedonase". Sonja Novotni, shefe e Katedrės sė gjuhės dhe letėrsisė maqedonase nė USHT, tha se ky manifestim ėshtė organizuar nė shenjė tė gjeneratės sė parė tė studentėve maqedonas, andaj edhe titullohet "Mbrėmjet maqedonase". Ndėrsa Liljana Goshevska ligjėruese nė Katedrėn e gjuhės dhe letėrsisė shqipe nė USHT, shprehet se kjo mbrėmje organizohet pėr herė tė parė dhe shpresa ėshtė se ajo do tė jetė traditė

Rektori i USHT-sė Sadi Bexheti mė ketė rast theksoi se Universiteti qė ai drejton mundohet qė tė krijojė kushte pėr tė gjithė studentėt pa dallim kombėsie. "Ky universitet nuk ėshtė vetėm i shqiptarėve, por edhe i maqedonasve dhe tė gjitha tė drejtat i keni ta barabarta. Kjo nėnkupton se edhe nė tė ardhmen ne do tė mundohemi qė tė pranojmė studentė nga qytetet tjera qė do tė dėshirojnė tė studiojnė nė USHT edhe nė gjuhėn maqedonase. Ne kemi marrė vendim qė t'i paguajmė mė shumė profesorėt, tė cilėt do tė ligjėrojnė nė tri gjuhė, shqip, maqedonisht dhe anglisht", tha Bexheti. Ndryshe, nė USHT, studiojnė gjithsej 175 studentė tė nacionalitetit maqedonas.

Nga: Urim HASIPI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio