Studentet.info
Lajme : Bertrand Badie ligjėroi nė USHT mbi marrėdhėniet ndėrkombėtare
Kyqur 29-05-2008 3:29:06 (1656 Lexime)

TETOVĖ, 29 MAJ- Eksperti francez mbi marrėdhėniet ndėrkombėtare qėndroi nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Ai u prit nga Rektori i USHT-sė dhe zyra pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare. Rektori, prof. dr. Sadi Bexheti informoi profesorin francez mbi tė rejat e fundit nė USHT dhe mbi programet interkulturore tė iniciuara nga Universiteti.
Dr. Bertrand Badie mbajti ligjėratė para studentėve me temė “marrėdhėniet ndėrkombėtare, multilaterizimi”.
Me njė qasje kronologjike tė ndryshimeve tė politikės tė jashtme tė shteteve dhe iniciativave tė ndėrmarra pėr bashkėpunime mes popujve, profesori Badie sqaroi zhvillimet dhe ideologjitė kryesore tė inovatorėve tė multilaterizmit, prej Hobsit, Dyrkemit, Bonzhuas, Vilsonit, Ruzveltit etj.

“Multilaterizmi ėshtė njė ēėshtje komplekse nė marrėdhėniet ndėrkombėtare. Njė qasje ėshtė institucionalizmi ku vėmendje i kushtohet fuqisė dhe qasja tjetėr ėshtė solidarizmi, i vili pėrqendrohet nė ēėshtjet shoqėrore dhe integrimet nė shoqėri. Historikisht, sipas ngjarjeve qė kanė ndodhur (Lufta e II-tė Botėrore, Lufta e Ftohtė etj) kanė ndryshuar edhe konceptet mbi multilaterizmin dhe nė kėtė periudhė, multilaterizmi ka tė bėjė me tentativa pėr tė dhėnė, promovuar integrime ndėrkombėtare.”- tha ndėr tė tjera prof. Badie nė ligjėratė.

Dr. Bertrand Badie ka pėrfunduar doktoraturėn nė Institute d’Etudes Politiques (IEP) nė vtin 1975. Tani ai ligjėron nė IEP, ėshtė drejtor i programit tė doktoraturės pėr Marrėdhėnie ndėrkombėtare dhe drejtor i Masterit tė zgjedhur tė Marrėdhėnieve ndėrkombėtare nė Shkencat Politike. Ka qenė drejtor i botimeve nė Presses de Sciences- Po (1994-2003) dhe ka drejtuar Qendrėn Rotary Foundation pėr Studime Ndėrkombėtare tė Paqes dhe Zgjedhja e Konfliktit (2001-2005). Ėshtė hulumtues nė mė shumė fusha studimi: marrėdhėniet ndėrkombėtare, tė drejtat e njeriut, shumanshmėria, sociologjia nė marrėdhėniet ndėrkombėtare etj.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio