Studentet.info
Lajme : Studentėt, njė vit specializim pėr mėsuesi
Kyqur 02-06-2008 3:30:28 (1364 Lexime)

TIRANĖ, 1 QERSHOR - Njė brez i tėrė studentėsh kėtė vit pėrfundojnė studimet e larta me sistemin e ri tė Bolonjės. Ata marrin diplomė 3-vjeēare "Bachelor". Mė tej kanė tė drejtė tė zgjedhin specializimin. Pėr tė gjitha degėt e mėsuesisė ėshtė vendosur qė ky specializim tė jetė vetėm njė vit akademik, nė ndryshim nga gjithė llojet e tjera tė specializimeve qė do jenė dyvjeēare. Ka qenė njė takim i ministrit tė Arsimit, Genc Pollo, me rektorėt e gjithė universiteteve publike nė vend, qė ka nxjerrė konkluzionin se "mėsuesit duhet tė diplomohen nė kohė mė tė shkurtėr se specialistėt e tjerė". Kėshtu ėshtė vendosur parimisht qė ata tė cilėt diplomohen kėtė korrik nė fakultetet e mėsuesisė, tė bėjnė edhe njė vit tjetėr shkollė, kundrejt njė tarife mjaft tė ulėt prej 10 mijė lekėsh.

I pyetur pėr takimin e rektorėve me ministrin e Arsimit, kreu i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, ėshtė shprehur pėr "Shqip" se "i propozuam ministrit qė specializimi i mėsuesisė tė jetė nė kohė mė tė shkurtėr", ndėrsa shtoi se Pollo ka rėnė dakord, por ka kėrkuar edhe pak kohė pėr tė marrė vendimin pėrfundimtar pėr kėtė ēėshtje. Lidhur me vitet e studimit, Kule sqaroi se "sipas sistemit tė Bolonjės, kemi ciklin e parė tė studimeve qė zgjasin tre vjet dhe quhet "Diplomė e Nivelit tė Parė". "Diplomė e nivelit tė dytė", me njė ose dy vite studim. Mė tej Diplomė e integruar e nivelit tė dytė", studimet e sė cilės zgjasin 2 vite dhe "Diplomė pėr gradėn shkencore ‘Doktor‘ (Dr)". Nisur nga kjo skemė e re qė do tė zbatohet kėtė vit akademik, ai thekson se "studentėt qė janė duke pėrfunduar studimet trevjeēare tani, nė muajin tetor mund tė nisin direkt studimet pėr Diplomėn e Nivelit tė Dytė. Kjo diplomė pėr degėt e mėsuesisė do tė jetė pa konkurs dhe zgjat vetėm njė vit. Pėr tė gjitha degėt e tjera do tė jetė dy vite dhe kandidatėt do t‘i nėnshtrohen konkursit tė pranimit.
Nėse ministri i Arsimit firmos ciklin e studimeve 3+1 pėr mėsuesi do tė zbatohet nė tė gjitha universitetet nė Tiranė dhe nė rrethe. Madje ėshtė rėnė dakord mes rektorėve qė tė unifikohen diplomat e mėsuesisė nė 80 pėr qind tė programit tė tyre. "Kjo do tė thotė se njė diplomė pėr matematikė nė Tiranė do jetė e barasvlershme me njė diplomė pėr matematikė nė Shkodėr", sqaroi rektori i UT-sė, Dhori Kule.
Fakultetet kanė pėrgatitur kurrikulat e reja pėr Diplomat e Nivelit tė Dytė. Kėshtu, nė Fakultetin e Histori-Filologjisė, qė ka edhe numrin mė tė madh tė studentėve nė UT, pėrpos specializimit pėr mėsuesi, studentėt mund tė ndjekin edhe specializim pėr Redaktori apo Arkiva. Secili departament ka hartuar programet e reja tė studimit. Dekani i fakultetit, Shezai Rrokaj, ka treguar pėr "Shqip" se Departamenti i Letėrsisė do tė nxjerrė pėrpos mėsuesisė edhe master (specializim) pėr bibliotekė. Departamenti i Gjuhėsisė do tė lėshojė master pėr redaktori, departamenti i Historisė pėr arkivistė dhe pėr mėsuesi. Ndėrsa Gjeografia ka njė gamė mė tė gjerė masterash. Ato janė: mjedis, gjeomorfologji, rregullim territori, turizėm etj. Pra, njė student qė mbaron kėtė vit studimet "Bachelor" pėr Gjeografi, mund tė ndjekė sipas dėshirės njė nga kėto mastera.
Lidhur me Departamentin e Gazetarisė, dekani Rrokaj sqaroi se "nuk do tė ketė ndryshime. Do tė vijojnė masterat ekzistues, pasi kjo degė ėshtė reformuar mė parė sipas Bolonjės".
Por ēfarė leksionesh do tė marrin studentėt qė ndjekin specializimin njėvjeēar pėr mėsuesi? Rrokaj tregon se "pjesėn mė tė madhe tė krediteve kėta studentė do ta marrin nga lėndėt pedagogjike. Plot 20 kredite janė nga lėndėt qė do tė jepen nga pedagogėt e Fakultetit tė Shkencave Sociale, 20 kredite tė tjera nga lėndėt profesionale qė do t‘i japin profesorė tė Fakultetit tė Histori-Filologjisė dhe 10 kredite i ka mbrojtja e diplomės". Kjo do tė thotė se i kushtohet njė rėndėsi e veēantė formimit pedagogjik tė kėtyre studentėve qė pėrgatiten pėr mėsues.
(SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio