Studentet.info
Lajme : Java e tetė seminarike nė Infermieri: “Avancimi i infermierisė nė Evropėn Juglindore”
Kyqur 02-06-2008 3:32:17 (2133 Lexime)

TETOVĖ, 1 QERSHOR - Nė saje tė programit tė veēantė “Rindėrtimi akademik nė Evropėn juglindore”, projekt i udhėhequr nga Instituti i Shkencave tė Shėndetėsore dhe Infermierisė tė Universitetit Martin Luther nė Halle Wittebmerg nė bashkėpunim me Universitetin e Prishtinės, departamenti i infermierisė dhe mamive, programi studimor i infermierisė pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, fakulteti i infermierisė nė Tiranė dhe Universiteti Teknologjik, fakulteti i infermierisė nė Vlorė, organizohet java e tetė seminarike pėr infermieri nė qytetin e Tetovės.

Ky projekt i financuar nga DAAD, Programi pėr rindėrtim akademik nė Evropėn Juglindore ka pėr qėllim pėrmirėsimin e qėndrueshėm tė kualitetit tė arsimit nė Universitetet pėrmes pėrpunimit dhe etablimit tė metodave dhe standardeve pėr matjen e kualitetit dhe promovimit tė mėsimit dhe hulumtimit, krijimi i njė rrjeti pune mes universiteteve nė regjion dhe Gjermanisė, sigurimi i mjeteve mėsimore dhe literaturės, organizimin e konferencave profesionale, kurseve profesionale pėr docent e studentė tė lėmive qė kanė tė bėjnė infermierinė dhe organizimin e praktikave, punėve profesionale dhe grupeve tjera ndėruniversitare.
Pjesėmarrėsit nga Universitetet e lartpėrmendura qėndruan nė Rektoratin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės si njė nga bashkudhėheqėsit e projektit, ku u pritėn nga Rektori i USHT-se, prof. dr. Sadi Bexheti i cili pėrgėzoi organizimin e seminarit tė tetė me radhė njėjavor, nė kuadėr tė projektit.
“Me akreditimin e Fakultetit tė shkencave tė mjekėsisė, me mjekėsinė e pėrgjithshme dhe stomatologjinė, me programet ekzistuese infermieri dhe farmaci si dhe me marrjen nė shfrytėzim tė hapėsirave dhe stafit nė Spitalin e Tetovės, universiteti Shtetėror i Tetovės i ka tė gjitha predispozitat pėr zhvillimin e suksesshėm tė studimeve nė fushėn e mjekėsisė. Ne si universitet jemi shumė tė interesuar pėr bashkėpunim regjional dhe ndėrkombėtar, prandaj ky projekt dhe kjo javė seminarike ėshtė shumė e frytshme pėr tė gjithė universitetet pjesėmarrėse.” u shpreh Rektori Bexheti.
Java e tetė seminarike, pjesa e paraparė pėr nė Tetovė ėshtė mbajtur nga data 28 deri mė 30 maj 2008.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio