Studentet.info
Lajme : Ndahen Filozofia me Sociologjinė, bėhen 3-vjeēare
Kyqur 05-06-2008 4:28:26 (1479 Lexime)

TIRANĖ, 4 QERSHOR- Degėt e Filozofisė dhe Sociologjisė do tė funksionojnė si departamente mė vete. Nė mbledhjen e djeshme, qeveria vendosi t‘i ndajė kėto degė tė Universitetit tė Tiranės dhe t‘i bėjė ato me sistem trevjeēar, sipas Kartės sė Bolonjės. Po kėshtu ėshtė vendosur edhe ēelja e degės sė re tė Spanjishtes pranė Fakultetit tė Gjuhėve tė Huaja tė UT-sė. Sipas relacionit shoqėrues tė vendimit, tri degėt e reja do tė nisin tė funksionojnė si tė tilla nė vitin e ri akademik 2008-2009. Shpenzimet financiare pėr hapjen e programeve tė reja do tė pėrballohen nga buxheti i Universitetit tė Tiranės. Pėr sa i pėrket vazhdimėsisė sė mėsimit nė kėto degė, mėsohet se studentėt qė vazhdojnė aktualisht studimet nė degėt e Filozofisė dhe Sociologjisė do tė vazhdojnė tė ndjekin sistemin e vjetėr, pra atė katėrvjeēar.

Siē dimė nė Fakultetin e Shkencave Sociale janė katėr degė, Shkenca Politike, Psikologji dhe Filozofi-Sociologji. Kjo e fundit ndahet nė dy departamente dhe lėshon diploma tė veēanta, nisur nga viti akademik qė po vjen. Pėr sa i pėrket studentėve mbetės, vendimi bėn tė ditur se studentėt mbetės do tė marrin njė diplomė nė varėsi tė afateve tė studimeve tė tyre, tė ciklit tė parė "Filozofi" ose "Sociologji". Ndėrsa studentėt e rinj, pra maturantėt qė nė regjistrim duhet tė shėnojnė nė formularin A2 secilėn degė veēmas, sipas preferencės sė tyre. Studimet nė kėto degė do tė jenė Bachelor, 3-vjeēare dhe me tė drejtė konkurrimi pėr master. Pėr studimet e Nivelit tė Parė studenti duhet tė marrė 180 kredite. I njėjti rregull ėshtė edhe pėr degėn e re tė Spanjishtes, tė Gjuhėve tė Huaja. Studentėt mund tė ndjekin njėrin nga dy drejtimet: Gjuhė dhe Letėrsi Spanjolle dhe Qytetėrim hispanik. Kėto degė u ēelėn pas propozimeve tė bėra nga Universiteti i Tiranės dy muaj mė parė. Nė gjuhėn spanjolle ėshtė propozuar tė pranohen 60 studentė nė vitin e parė tė ēeljes sė saj. Ndėrkohė qė kuotat pėr ēdo degė janė propozuar nga universitetet shtetėrore, por ende nuk kanė mbėrritur pėr vendim nė Kėshillin e Ministrave.(SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio