Studentet.info
Lajme :  Fillon dhėnia e maturės shtetėrore
Kyqur 12-06-2008 3:03:41 (1729 Lexime)

SHKUP, 12 QERSHOR - Nė shkollat e mesme shtetėrore nė Maqedoni sot fillon dhėnia e testit pėr gjuhėn amtare, i pari prej dy lėndėve eksterne tė maturės shtetėrore. Lėnda e dytė, matematikė ose gjuhė tė huaj, maturantėt do ta japin mė 14 qershor. Pėr dhėnien e maturės shtetėrore, pa tė cilin nuk mund tė regjistrohen nė fakultet, janė paraqitur 17.800 kandidatė prej 23.000 gjimnazistėve qė mbarojnė vitin e katėrt. Ata janė gjenerata e parė qė do ta japin provimin pėrfundimtar.

Lėndėn gjuha amtare (maqedonisht, shqip ose turqisht) ėshtė i detyrueshėm dhe do ta japin tė gjithė 17.800 kandidatėt. Kandidatėt qė janė me mėsim nė gjuhėn maqedonase janė 13.126 nxėnės, nė gjuhėn shqipe 4.365 dhe nė gjuhėn turke janė paraqitur 309 nxėnės.

Sipas Vesna Horvatoviq, drejtoreshė e Byrosė pėr zhvillimin e arsimit, janė bėrė pėrgatitjet pėr realizim tė suksesshėm tė provimit tė maturės shtetėrore. Ajo shtoi se janė evituar tė gjitha mangėsitė dhe dobėsitė nga matura provuese e dhjetorit. Pyetjet e provimit do tė pėrshtaten me programet mėsimore. Matura shtetėrore do tė jepet nė shkollat e mesme amė, por nė disa komuna, ku ka probleme hapėsinore, njė pjesė e nxėnėsve do ta japin provimin edhe nė shkollat fillore fqinje. Provimin e maturės do ta zbatojnė 1.926 testues tė trajnuar.

Pėr lėndėn e dytė eksterne interesimi ėshtė mė i madh pėr gjuhėn e huaj, se sa pėr matematikėn - pėr gjuhėn angleze janė paraqitur 11.055 kandidatė, pėr gjuhėn franceze 567, pėr gjuhėn gjermane 230 dhe pėr gjuhėn ruse 70 kandidatė. Matematika jepet nė dy nivele - bazore dhe pėrparimtare. Pėr niveli bazor janė paraqitur 5.492 kandidatė, ndėrsa pėr nivelin pėrparimtar 386. Zjgedhje midis dy niveleve varet nga lista e fakulteteve cilin nivel e kėrkon pėr regjistrim.

Dhėnia e gjuhės amtare do tė zgjasė 240 minuta, ndėrsa testimi pėr gjuhė tė huaj, gjegjėsisht matematikė, tė shtunėn do tė fillojė nė orėn 9 dhe do tė zgjasė 180 minuta. Pėr nxėnėsit tė cilėt nė afatin e qershorit nuk e japin maturėn shtetėrore ose ose njė pjesė tė saj ose pėr shkaqe tė arsyeshme nuk e kanė dhėnė, do tė organizohet edhe afat i dytė i provimit nė gusht - gjuhė amtare mė 14 gusht dhe matematikė, gjegjėsisht gjuhė e huja mė 16 gusht.

Dy lėndėt interne maturantėt do t'i japin midis 16 dhe 28 qershor. Ato janė me zgjedhjen e nxėnėsve, ndėrsa afatet kohore do tė konfirmohen nga komisioni shkollor i maturės. Nė afatin e gushtit, lėndėt interne do ta japin prej 18 deri 30 gusht. Lėnda e pestė e maturės shtetėrore ėshtė detyra projektuese, tė cilėn nxėnėsit e kanė prezantuar midis 1 prill dhe 20 maj. Afati i gushtit pėr mbrojtjen e detyės projektuese ėshtė nė tė njėtjtėn kohė me lėndėt interne, midis 18 deri 30 gusht.

Matura shtetėrore ėshtė ndėrrim pėr provimet pranuese nė fakultete. Regjistrimi nė universitete nė vitin e parė nė vitin 2008/2009 ėshtė mė 25 dhe 26 gusht. Matura shtetėrore ėshtė e detyrueshme pėr tė gjithė maturantėt nė arsimin gjimnazist dhe atė katėrvjeēar profesional. Nė tė nuk janė pėrfshirė vetėm shkollat e mesme tė artit, tė cilat kanė qenė tė parapara, por pėr ta nevojitej ndryshim i Ligjit pėr arsim tė mesėm, gjė qė nuk ndodhi pėr shkak tė shpėrndarjes sė Palamentit.(MIA)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio