Studentet.info
Lajme : Profesori Grelle mban ligjėratė para studentėve tė USHT
Kyqur 16-06-2008 2:00:25 (1330 Lexime)

TETOVĖ, 12 QERSHOR - Nė kabinetin e gjuhės frėnge pranė USHT, profesori Gerard Grelle mbajti ligjėratė me titull: “Problematika e kujtesės nė Evropė: shembuj nga Austria dhe Franca”. Gjatė kėsaj ligjėrate u shtjellua problematika tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me procesin e kujtesės si njė ndėr proceset kyēe tė sistemit nervor dhe njė ēėshtje tė cilės lėnda e psikologjisė i ka kushtuar njė hapėsirė shumė tė madhe. Bėhet fjalė pėr njė proces i cili varet shumė faktorėt e jashtėm dhe ėshtė nė korrelacion tė vazhdueshėm me rrethanat fizike dhe psikologjike qė e rrethojnė individin.

Prof. Grelle ėshtė shef i programit studimor tė gjuhės gjermane nė Universitetin e Limozhės ndėrsa studimeve dhe hulumtimeve lidhur me problematikėn e kujtesės dhe identitetit u ka kushtuar shumė kohė dhe ėshtė botues i shumė titujve, artikujve dhe publikimeve shkencore.
Nė ligjėratėn e mbajtur para studentėve, i pranishėm ishte edhe profesori Michel Cullin. Vizita e prof. Grelle realizohet si pjesė e bashkėpunimit mes Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Akademisė Diplomatike tė Vjenės.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio