Studentet.info
Lajme : Pollo: Duhet tė marrin fund Doktoraturat e kopjuara
Kyqur 16-06-2008 2:30:13 (1479 Lexime)

TIRANĖ, 16 QERSHOR - Ministri i Arsimit bėn “pėr ujė tė ftohtė” rektorėt. Ende, nė universitete shpėrndahen tituj me punime tė vjedhura.
Punimet e kopjuara, janė kthyer nė anekdota kafenesh. Tani, doktorantėt do paraqesin punimet para Kėshillit tė Profesorėve.

Nė universitetet shqiptare, ka ende doktorantė tė cilėt i fitojnė titujt shkencorė, duke kopjuar materiale tė botuara kohė mė parė nga kolegė tė tjerė. Madje, sipas ministrit tė Arsimit, Genc Pollo, kjo metodė aspak e ndershme nė fitimin e titullit “Doktor” nė institucionet e Arsimit tė Lartė Publik, tashmė ka marrė edhe trajtėn e anekdotave qė thuhen lart e poshtė kafeneve. Deklarata nga kreu i Arsimit ėshtė lėshuar, nė fjalimin e mbajtur me rastin e zgjedhjes sė Kryetarit tė Konferencės sė Rektorėve, nė prani tė kėtyre tė fundit. Me ton tė butė, por tė hidhur sa s’ka mė, ministri Pollo, u ka tėrhequr veshin drejtuesve tė institucioneve lidhur mbi cilėsinė e dobėt tė doktoraturave, madje nuk ka nguruar ta cilėsojė ndonjėrin prej tyre, edhe si populist, qė ngre zėrin nė mėnyrė tė gėnjeshtėrt, se gjoja ministria ka bllokuar universitetet.

“Flas ndoshta pėr datėn e aplikimit, por tė tėrė ju e dini, qė ashtu sikur se mė keni thėnė nė takime private, krahas doktoraturave tė shkėlqyera qė meritojnė vėmendje, ka edhe raste kur kandidatė qė kėrkojnė tė fitojnė titullin shkencor “Doktor”, sjellin nė mėnyrė jo tė ndershme, jo transparente me departamentin dhe me fakultetin ku ata realizohen, materiale tė kopjuara, tė cilat nuk janė punime shkencore tė kryera nga ata vetė”. Pėr kėtė arsye, ka shtuar kreu i Arsimit, pėrmes njė vendimi pėrkatės tė dalė nga Kėshilli i Ministrave, ėshtė vendosur qė doktorantėt tė mos i paraqesin mė punimet pėrballė njė jurie tė pėrbėrė shpeshherė jo nė mėnyrėn e duhur, por pėrpara Kėshillit tė Profesorėve, qė pėrfaqėsohet nga profesorė qė e kanė merituar kėtė titull. Po kėshtu, doktorantėve do t’u kėrkohet tė paraqesin pėrpara kėshillit, njė punim shkencor tė botuar nė njė revistė tė huaj dhe tė vlerėsuar nga akademikėt nė Perėndim.

Njė temė tjetėr qė ka prekur ministri i Arsimit nė fjalėn e tij, tė mbajtur para rektorėve, ka qenė edhe ajo e marrėdhėnieve midis institucionit qė ai drejton dhe universiteteve. Ai ėshtė shprehur se nuk ka asnjė tendencė pėr bllokim nga MASH tė punėve nė universitete, duke hedhur poshtė akuzat e drejtuesve tė universiteteve, pėr tendencė tė dikasterit tė Arsimit, pėr tė nėnshtruar institucionet e arsimit tė lartė, nėpėrmjet udhėzimeve qė bien ndesh me ligjin pėrkatės. Nė mėnyrė tė tėrthortė, kreu i Arsimit ėshtė i ėshtė pėrgjigjur edhe kundėrshtimeve tė ardhura nga universitetet lidhur mbi udhėzimin e fundit, ku pėrcaktohen orėt pėr personelin akademik. “Ėshtė pėrgjegjėsi e gjithė drejtuesve nė universitete, qė personelin akademik ta shfrytėzojnė maksimalisht, brenda normave tė miratuara me ligj dhe brenda normave tė botės universitare, nė dobi tė studentėve, nė mėnyrė qė ato orė qė janė tė normuara, vėrtetė tė zhvillohen. Tė mos kemi raste tė lėnies bosh tė auditorėve, tė kryerjes sė punėve private, ndėrkohė qė merret rroga e shtetit”,- ka pėrfunduar fjalėn ministri Pollo.

Nga: Dritan Laci
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio